26 Aralık 2017 Salı

Wi-Fi Direct Nedir ve Android'de Nasıl Kullanılır ?

Android akıllı telefonularda çok çeşitli ve kapsamlı özelliklere sahip ayarlar var. Wi-Fi Direct bunlardan bir tanesidir. Mutlaka adını duyduğunuz ve hemen hemen her zaman telefonunuzun ayarlar kısmına girdiğiniz zaman görüntülediğiniz ama asla kullanmadığınız bir ek özelliktir. Sizlere konumuz içerisinde Wi-Fi Direct nasıl kullanılacağını ve nasıl çalıştığını detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacaz.

Wi-Fi Direct Nedir ?

Tıpkı Bluetooth mantığıyla çalışan iki farklı cihaz arasında kablosuz dosya paylaşımı yapmanızı sağlayan bir özelliktir. Genellikle yüksek boyutlu dosya paylaşımı için tercih edilir. 2 GB boyutunda bir dosya sadece 1 dakika içerisinde farklı bir cihaza aktarılabilir. Bluetooth ile bu süre oldukça uzun sürebilir.

Wifi direct

Wi-Fi Direct 600'den fazla marka tarafından kullanılıyor ilk defa 2010 yılında Samsung Galaxy S modelinde kullanılan özellik Android 4 işletim sisteminden sonra tüm Android cihazlarda temel olarak bulunmaktadır. Sadece telefon ve tabletlerde değil dizüstü bilgisayar ve dijital fotoğraf makinelerinde de Wi-Fi Direct  özelliği blunuyor. Bu özellik ile dolaylı şekilde birçok işlem gerçekleştiriliyor örneğin akıllı telefon üzerinden akıllı televizyonlara anlık görüntü aktarımı gibi.

Wi-Fi Direct ile tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi bir ağ bağlantısı kurabilirsiniz. Ağa katılan tüm cihazlar farklı cihazlarında fotoğraf, video ve diğer içeriklerine erişebilir ve görüntüleyebilirler.

Wi-Fi Direct Nasıl Kullanılır ?

Android cihazlarda Wi-Fi Direct kullanmak için telefonunuzun ya da tabletinizin Ayarlar kısmına girmeniz ve Yakındaki Cihazlar seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Wi-Fi ve Wi-Fi Direct birbiri ile karıştırılmamalıdır. Wi-Fi herhangi bir internet noktasına erişmenizi sağlar Wi-Fi Direct ise bağlantığınız bir internet erişimi ile farklı cihazlar arasında bir kanal kurmaya yarar. Bazı Android cihazlarda belirttiğimiz şekilde Wi-Fi Direct mevcut Wi-Fi bağlantısından farklı aktif hale getirilirken bazı cihazlarda ise Wi-Fi aktif hale getirildiği ve bir ağa bağlanıldığı zaman aynı anda Wi-Fi Direct özelliğide aktif hale gelir.

Paylaşılan içeriği kısıtlama, hangi cihazların sizin dosyalarınıza erişeceği ve istemediğiniz cihazları engelleme gibi temel özellikleri mevcuttur.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon