8 Kasım 2016 Salı

Uçaklarda Cep Telefonu Neden Yasak ?

Günlük yaşantımızda neden yasaklandığını bilmeden uyduğumuz kurallar vardır. Bu kurallardan biriside uçaklarda yasaklanan cep telefonları. Uçaklarda cep telefonu kullanımının yasak olması kimi kişilere göre efsaneden ibaret, kimileri ise ciddiye alarak telefonlarını kapatmakta.

Bazı kişilerde ufacık bir cep telefonu koca bir uçağı nasıl düşürebilir akıl karmaşası ile yaşamakta. Havada uçakta olduğunuzda oluşabilecek en küçük hata sorun yaratabilir. Çünkü o kadar büyük bir uçakta küçük bir hata o kadar kişi ile yüksek bir hız ile yere çakılmanıza neden olabilir.

Uçaklarda cep telefonu kullanımı

Uçaklarda Cep Telefonu Kullanımı Neden Yasak ?


Bu konuda uzman kişiler, uçaklarda uçuş esnasında yer alan elektronik cihazların ve özellikle de GPS sinyali ve diğer sistemlerinin, Akıllı telefonların yaratacağı elektromanyetik alandan etkileneceğini dile getirmekte.

Cep telefonu ve uçakta bulunan elektronik cihazların radyo frekanslarının birbirlerine karışabileceği ve bu sorundan dolayı uçağın uçuş seyirinden etkilenebileceği ve iniş kalkış yapacağı esnasında kontrol kulesi ile iletişiminin kesilebileceği de ortaya atılan düşüncelerden birkaçı.

Bugüne kadar böyle bir durum yaşanmadı ancak bu yaşanmayacağı anlamına da gelmez. Bu yüzden bazı uçak firmaları uçaklarında sinyal kesici jammer kullanmakta.

Uçaklarda telefonunuzu Uçak moduna alıp kullanmanız serbest ancak uçak modu ile kullanım alanınız oldukça daralıyor.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon