28 Kasım 2016 Pazartesi

E-Devlet Anahtar Nedir, Ne işe yarar ?

E-devlet kapısı artık hemen hemen çoğu kişi tarafından kullanılmakta. Hayatı kolaylaştırmasının yanı sıra ve bir evkak için vs bizi devlet dairesi gezmekten kurtarıyor. Kendimize ait alabileceğimiz çıktıları E-devlet üzerinden kolayca alabiliyor ve bunları dilediğimiz zaman kullanabiliyoruz.

E-devlet şifremizi PTT'den alabildiğimiz gibi bu şifrelerin güvenliği de önemli. E-devlet üzerinden adımıza adılan sahte telefon numaralarını vs göreyim derken şifrenizi de kaptırmayın. Özellikle çoğu kişinin kullandığı internet kafe gibi yerlerde E-devlet şifrenizi girmekten kaçınınız.

E-devlet kapısı da bu güvenlik önlemlerine artık oldukça önem veriyor. İki adımlı güvenlik olan " E-devlet anahtar " özelliği şu anlık isteğe bağlı olarak kullanabilmekte. Dilerseniz aktif edip kullanabilirsiniz dilerseniz de pasif ederek kullanmayabilirsiniz tamamen size kalmış.

E-Devlet Anahtar Nasıl Kullanılır ?


İlk olarak telefonunuza kurmanız gereken uygulama var. İOS Cihazınız var ise buraya, Android cihazınız var ise buraya tıklayarak E-devlet Anahtar uygulamasını telefonunuza yüklemeniz gerekmekte.

Uygulamayı yükledikten sonra E-devlet Anahtar kısmındaki aktif ettiğiniz sırada karşınıza "Kayıt Kodunuz" gelecektir. Bu kayıt kodunu kopyalayarak az önce telefonunuza yüklediğiniz mobil uygulamaya tanımlıyorsunuz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra hesabınızda tek kullanımlık şifre özelliği aktif olacak ve her E-devlet hesabınıza girdiğinizde telefonunuza 30 saniye boyunca geçerli kod gelecektir. Bu sayede hesabınıza izinsiz girişleri önlemiş olacak ve hesabınızı güvende tutmuş olacaksınız.

E-devlet anahtar

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon