6 Ekim 2016 Perşembe

Android Telefona " Virüs Bulaştı " Şeklinde Gelen Tarayıcı Virüsü

Android telefonlarda tarayıcılarda " telefonunuza virüs bulaştı " şeklinde gelen ve tarayıcı yönlendirme virüsü olarak da geçen bu virüs çoğu zaman tarayıcılarımızı kullanılmaz hale getirir. Akıllı telefon ile pek bilgisi olmayan kullanıcılarda bu uyarıları gerçekten telefonun bilinçli bir şekilde gönderdiğini sanarak bu virüslerde karşımıza çıkan uygulamaları kurarak telefonu daha da tehlikeye sokmakta.

Öncelikle bu tarayıcı virüslerinin nasıl bulaştığını ele almamız lazım. Tarayıcı virüsleri genelde yine tarayıcıdan girdiğimiz sitelerden bulaşabilir. Play Store'dan üzerinden yüklediğimiz veya APK olarak harici olarak yüklediğimiz zararlı olabilecek Android uygulamalarından da bu tehdit bulunabilmekte. Bilinçli Akıllı telefon kullanıcısı olmak gerekmekte. Özellikle bazı sitelerde veya uygulamalarda " iPhone 5 kazandınız, 100.girensiniz ve 100 tl kazandınız " tarzı aldatıcı reklamlar ile kullanıcılar bu virüslü reklamlara tıklanmaya teşvik ediliyor. Bu tarz şeylere kesinlikle tıklamayın.

Diyelim ki siz veya kardeşiniz, çocuğunuz vs tıkladı ve iş işten geçti. O zaman yapmanız gereken bu virüsü temizlemekte. Temizlemez iseniz bu virüs her tarayıcı açtığınızda karşınıza çıkacak ve sinir bozucu olacaktır. Bu tarz tarayıcı virüslerini kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Android tarayıcı virüsü temizleme

Android Tarayıcı virüsü nasıl temizlenir ?


İlk olarak virüsün bulaştığı tarayıcıyı Ayarlar > Uygulamalar kısmından telefonunuzdan kaldırınız. Ardından Play Store üzerinden Malwarebytes Anti-Malware adlı uygulamayı telefonunuza kurarak taratın ve virüs varsa programın temizlemesini sağlayın. Dilerseniz Kaspersky uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra tarayıcı virüsünüz temizlenecektir. Ancak yinede garantili bir işlem istiyorsanız telefonunuza format atmak en iyi ve kalıcı çözüm olacaktır.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

1 yorum:


EmoticonEmoticon