20 Eylül 2016 Salı

Windows 10 Oyunlarda Kasıyor, Oyunlarda Düşük FPS Sorunu

Windows sürümleri her yıl üzerine katarak ilerlemekte ancak bu kadar özelliğin arasında hatalar çıkabiliyor. Windows 10 görünüm olarak güzel ancak birçok sorunu da beraberinde getirdi. Bilgisayarına gelen Windows 10 işletim sistemi güncellemesini yapan kullanıcılar, bu işletim sisteminde oyunların kastığını dile getirmekte. Windows 10'da oyunlar neden kasıyor sorusu da ister istemez insanın aklına geliyor.

Özellikle Windows 7 sürümünde sistemimiz orta seviyede bile olsa kaldırabileceği oyunları sorunsuz oynayabiliyorduk. Windows 10 sürümü ile özellikle düşük fps sorunları ortaya çıkmaya başladı.

Windows 10 oyunlarda kasma sorunu nasıl çözülür ?


Oyunlarda işlemci ve RAM'in etkisinin yanı sıra en büyük etken Ekran kartıdır. İyi bir ekran kartına sahip olmanız oyunları oynamanız ve oyununun kalitesi açısından önemli olacaktır. Bu oyunları oynamanız için ekran kartınız güncel olmalı ve Windows 10 sürümü içinde uyumlu olmalıdır.

Windows 10 oyunlarda kasıyor

Ekran kartınızın güncel versiyonu en son sürümüne kurulu olmalı ve Windows 10 uyumlu olmalıdır. Windows 10 uyumunun yanı sıra bit sürümü de önemlidir. Bilgisayarım sağ tık > Özellikler kısmına ulaştığınızda bilgisayarınızın 32 bit mi, 64 bit mi olduğunu görebilirsiniz. Bilgisayarınız hangi bit ise ekran kartınızı da ona göre indirmelisiniz.

Bilgisayarım sağ tık > Aygıt yöneticisi kısmına ulaşınız. Burada Görüntü bağdaştırıcıları kısmını açın ve ekran kartınızın ismine sağ tıklayarak Sürücü yazılımını güncelleştir seçeneğine tıklayınız. Bu işlemden sonra sürücünüze uygun güncelleme var ise kurulacaktır. Birde uygunluk kontrol yapmanızda fayda var.

Örneğin benim ekran kartım Nvidia GTX 950M 

Sizde aygıt yöneticisinden oyun için olan ekran kartınızı görebilirsiniz. Google'da arama yaparak uygun driverı bulabilirsiniz yada resmi sitesinden. " Ekran kartı adı + windows 10 + bit sürümü " şeklinde arama yapabilirsiniz. Sadece resmi sitelerden indirin lütfen. Örneğin. " Nvidia GTX 950M Windows 10 64 bit " gibi.

Yada hiç uğraşmak istemiyorsanız ekran kartı markalarının otomatik driver bulma eklentilerini kullanabilirsiniz.

AMD : http://support.amd.com/en-us/download/auto-detect-tool

INTEL: http://www.intel.com/content/www/us/en/support/detect.html?iid=dc_iduu

NVIDIA: http://www.nvidia.com.tr/drivers#start-scan

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon