11 Eylül 2016 Pazar

Laptop Batarya Süresi Nasıl Uzatılır ?

Daha az yer kapladığı ve işlev bakımından bilgisayara göre daha iyi olduğu düşünüldüğü için artık herkes masaüstü bilgisayar yerine dizüstü bilgisayar satın almaktadır. Bilindiği gibi dizüstü bilgisayarlar şarj ile çalışabilmektedir. Tabi şarj ile çalışabilmek için öncelikle Laptop'a takılı bir bataryanın bulunması gerekiyor.

Yeni alınan bir laptop'un bataryası full kullanım ile 6 saat ile 18 saat arasında gitmektedir. Tabi kullanımın artması ve aradan uzun zamanların geçmesi ile batarya bitme noktasına gelmekte ve bu zaman yarım saat, 15 dakika gibi sürelere kadar düşmektedir. Peki prizin olmadığı yerlerde laptop'u daha çok kullanmak için neler yapılır? batarya ömrünün artması için neler yapılmalıdır? işte tüm faydalı bilgiler.

Laptop batarya süresi uzatma

Laptop Pil süresini artırma yöntemleri


Öncelikle bataryanın ömrünün artması için laptop'ta gereksiz çalışan uygulamaların kapatılması gerekiyor. Tabi bunun için öncelikle bluetooth ve Wi-Fi'nin kapatılması gerekiyor. Aksi takdirde kullanılmadığı halde açık olan bluetooth ve Wi-Fi bataryanın ömrünü kısaltır.

Aynı zamanda laptop ile oyun oynamakta bataryanın ömrünü kısaltacaktır. Bu yüzden olabildiğince oyun oynanmamalıdır. Aksi takdirde çok oyun oynanılan bir laptop'un batarya ömrünün kılsa olması içten bile değildir.

Müzik dinlemek veya film izlemek gibi vakit geçirici şeyleri laptop'unuz aracılığı ile yapabilirsiniz. Ancak DVD takarak bu işlemleri yapmanız durumunda bataryadan çok enerji harcanacaktır.

Ekran ışığı da oldukça önemli noktalardan bir tanesidir. Ekran ışığını olabildiğince düşük tutmanızda batarya ömrünü uzun tutacaktır.

Denetim masası > Sistem ve Güvenlik kısmına giriş yapınız. Buradaki Güç seçeneklerine giriş yapın ve burada "Güç Tasarrufu" seçeneğini seçin ve bataryanın daha uzun süre dayanmasını sağlayın. Ayrıca bu kısımdaki alttaki ekran parlaklığını da azaltmayı unutmayın.

Ayrıca laptopunuzu prize takılı değil kullanıyorsanız ve o an 10-20 dk lığına veya daha uzun süre bilgisayar başında ayrılmanız gerekiyorsa laptopu öyle bırakmayın. Bilgisayarınızı uyku moduna alın ve gelince tekrar açın. Bu sayede bataryanız siz yokken bitmemiş olur.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon