5 Eylül 2016 Pazartesi

Instagram'a Nasıl Reklam Verilir ? Instagram Reklam Oluşturma

Sosyal medya uygulamaları arasında liderlik koltuğunda olanlardan bir tanesi İnstagram'dır. Türkiye başta olmak üzere dünyanın her bölgesinde kullanımı olan İnstagram giderek büyüdüğü gibi kullanıcı oranı da artmaya devam ediyor. Yıllardır faaliyetlerine devam etmekte olan sosyal medya uygulaması kazandığı reklam bütçeleri ile yeni güncellemeler yapmaya başladı. Buna göre video süreleri uzadı, büyük güncellemeler yapıldı ve İnstagram başlı başına değişti. Yeni nesil reklamcılık anlamında önemli adımlar atan İnstagram şu günlerde büyük şirketler tarafından ilgi odağı olmuş durumda. Öyle ki Türk Hava Yolları, Vodafone ve Turkcell gibi önemli şirketler İnstagram'a düzenli olarak reklam vermeye başladı. Peki bu İnstagram'a nasıl reklam verilebilir? herkes reklam verebilir mi?

İnstagram'a Reklam Vermek


İnstagram reklam servisi şu anda aşamalı bir durumdan ibaret yani Facebook gibi reklam verme işi pek kolay değil ancak yapmanız gereken sadece birkaç adım var. Bunları başarı ile tamamlarsanız İnstagram'a reklam vermiş olursunuz.

İnstagrama reklam vermek için Power Editör ve Facebook Reklamları API'sini kullanarak kampanya oluşturabilirsiniz. Ayrıca her hangi bir İnstagram hesabınızın olması zorunlu değil. Ancak business manager adı verilen platforma İnstagram kullanıcısı eklemezseniz reklam verdiğinizde belirttiğiniz kullanıcı ismi gri renkli olur bu gibi durumlarda yapılan yorumlara hiçbir yanıt veremezsiniz. İnstagram'ın farklı reklam modelleri ile başarılı bir hedef kitle yapabilir ve sektörünüzde daha da büyüyebilirsiniz.

İlk olarak işe Facebook sayfanızı ve Instagram profilinizi oluşturmak ile başlamalısınız. Facebook sayfanızı açtıktan sonra sayfanızın Ayarlar kısmına gitmeniz gerekmekte. Burada sol menüde " Instagram reklamları " seçeneği yer almakta. Buraya ulaştığınızda mavi renkteki Hesap ekle butonuna tıklayınız. Burada oluşturmuş olduğunuz Instagram hesabınızın k.adı ve şifresini giriniz. Bu bilgileri girdikten sonra Facebook Reklam yöneticisi kısmına ulaşınız. ( Facebook sağ üstte yer alan aşağı çubuğa tıklayarak Reklamları yönet seçeneğine tıklayınız )

Instagram reklam verme

Reklam yöneticisi kısmına ulaştığınızda Sağ üstte yeşil renkte Reklam oluştur seçeneği bulunmakta. Buna tıklayarak reklam oluşturma aşamasına geçiniz. Buradan gönderilerinizi öne çıkarma seçeneğini seçin ve alt kısımdan devam butonuna tıklayın.

Instagram reklam verme

Ardından istenilen konum,yaş, cinsiyet, TBM ve bakiye gibi bilgileri isteğinize göre doldurduktan sonra orta kısımlarda yer alan Reklam Alanları kısmına dikkat edin. Burada 4 seçenek bulunacaktır. Eğer sadece Instagram'da ki gönderinizin reklamını yapmak istiyorsanız, Instagram hariç diğer kısımların yanındaki tik işaretini kaldırın. Bu işlemin ardından hangi gönderinizi vs öne çıkaracağınızı seçin ve reklamınızı yayınlayın.

Instagram reklam verme

NOT: Bütçe ve plan kısmında "Sizden Ne Zaman Ücret Alınacak" kısmını Gönderi Etkileşimi olarak seçmeyi unutmayın. Ayrıca onun üzerinde yer alan "Teklif Tutarı" kısmını Manuel olarak da ayarlamayı unutmayın. Bu manuel seçeneği Instagram reklamınızdaki her beğeninin sizden ne kadar ücret alacağını belirleyen etkendir. Ben temsili olarak 0,04 kuruş girdim. Sizde 0,10 kuruşu aşmayacak şekilde bir miktar girebilirsiniz.

Instagram reklam verme

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon