6 Eylül 2016 Salı

Bilgisayarım Geç Açılıyor, Bilgisayar Yavaş Açılıyor Sorunu (Çözüm)

Bilgisayarım Geç Açılıyor. Yaşamış olduğumuz teknoloji çağında artık küçük büyük herkesin akıllı telefonları, tabletleri ve bilgisayarları bulunmaktadır. Pek çok kere teknolojik cihazlarımız hata verdiğinden dolayı internetten çözümler bulmaya çalışırız. Bu çözümlerin kimileri doğru kimileri yanlış bilgiler içermektedir. Sizler için bugün bilgisayar hatalarından yavaş açılma sorununun nasıl çözüleceğine deyineceğiz.

Bilindiği gibi bazı bilgisayarlar bir süre sonra kasmaya başlamakta hatta açılırken dahi geç açılmaktadır. Bu gibi sorunlar herkesin canını sıkmakta ancak çözümü bulunamamaktadır. Peki böyle durumlarda kullanıcılar ne yapmalıdır? Aşağıdaki yöntemleri Windows 7, Windows 8, Windows 10 geç açılıyor sorununuz için kullanabilirsiniz.

Bilgisayarım geç açılıyor

Bilgisayar nasıl hızlı açılır?


Öncelikle bilgisayarın bazı yavaş açılmalarında hata kodları verilir. Bu hata kodlarını kullanmış olduğunuz işletim sisteminin resmi internet sitesine girerek çözümler bulabilirsiniz. Makalemiz aracılığı ile öğrenmiş olduğunuz bilgileri uygulamanız durumunda bilgisayarınız daha hızlı açılır.

Öncelikle gereksiz temp, cache, dosya, oyun ve uygulama gibi bütün programları siliniz. Bu uygulamaları silmemeniz durumunda hem bilgisayarınızın hafızası dolar hemde RAM daha yavaşlamış olur. Bilgisayarınızda biriken gereksiz dosyaları Ccleaner aracılığı ile kolayca temizleyebilirsiniz. Cleaner indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İnternette ücretsiz olarak sunulmuş bazı sıkıştırma programları bulunmaktadır. Bu programlar aracılığı ile bilgisayarınızda fazla yer kaplayan dosya, arşiv film gibi pek çok şeyin boyutunu küçültebilir bilgisayarınızın daha hızlı açılması ve çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Winrar programını kullanabilirsiniz. Dosyaları bir araya topladıktan sonra sağ tıklayarak Arşivle seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızın geç açılmasının en temel nedenlerinden biriside başlangıçta açılan uygulamalardır. Başlangıçta otomatik olarak çalışan programlar bilgisayarınızın geç açılmasına neden olur. Bunun için Windows + R tuşlarına basın ve arama kısmına msconfig yazın. Burada açılan pencereden "Başlatma" kısmına geçiş yapın ve gereksiz çalışan uygulamalara tıklayarak "Devre Dışı Bırak" deyiniz.

Msconfig

Bilgisayarın geç açılmasının temel nedenlerinden bir tanesi uygulama sayısı ve dosya boyutlarından kaynaklanmakta olup bazı bilgisayarlarda RAM, ekran kartı gibi teknik sistemlerin hatalı olması durumunda da bilgisayar geç açılabilir.

Bilgisayarımızın verilerini tuttuğumuz bir yer olan Hard disk, güvende tutulması gereken yerlerden birisidir. İşletim Sistemi de Hard diske yüklendiği için Hard diskte olabilecek bir sorun bilgisayarınızı doğrudan etkileyecektir. Hard disklerin vazgeçilmez belası olan Bad Sector sorunu zamanla size de uğrayabilir. Özellikle Laptop bilgisayarlarınızı çalışır halde iken sürekli oynatıyor, sağa sola götürüyor ve sertçe yere bırakıyorsanız bad sektor yaşama ihtimaliniz yüksek. Bunun için HD TUNE programı size yardımcı olabilir. Buraya tıklayarak ilgili uygulamayı indirin ve Health kısmına geçerek taratmanız lazım. Eğer tüm noktalar yeşil ise herhangi bir sorun yoktur.

Bilgisayarınızın Driverlarının tam güncel olduğuna dikkat edin. Bilgisayarınızın üreticisinin resmi sitesine girerek Download kısmından sürücülerinizin en güncel halini bulabilirsiniz.

Bilgisayarınız açılırken Bios'a giriş yapın. Burada yer alan Boot kısmında önceliğin neyde olduğunu iyi belirleyin. Burada öncelik olarak ilk sırada hep HDD olmalı.

Başlat çalıştıra temp yazıp enterla. Tüm klasör içeriğini temizleyin.

Başlat çalıştıra %temp% yazıp enterla. Tüm klasör içeriğini temizleyin.

Aynı zamanda bilgisayarınıza bulaşmış virüsleri ücretsiz sunulmuş anti virüs programlarının bir tanesi ile temizlemeniz durumunda bilgisayarınızın açılış hızında gözle görülür bir artış gerçekleşecektir. Bilgisayar virüsleri arasında en tehlikeli olanlardan biri Trojan virüsleridir. Junkware Removal Tool adlı uygulamayı kullanarak Trojanları temizleyebilirsiniz. Ayrıca Trojan virüsü dışında normal virüs tarama ihtiyacınız var ise Malwarebytes Anti-Malware uygulamasını bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Bu üstte verdiğimiz yöntemler başarılı olmadı ise temiz bir format atmayı deneyin ve tüm driverları eksiksiz olarak kurun. Temiz formattan sonra belli bir süre sonra yine bilgisayarım geç açılıyor derseniz Hard diskinize ayrıntılı baktırmanızı öneririm.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon