29 Eylül 2016 Perşembe

Batarya Kalibrasyonu Nedir, Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Akıllı telefon sektöründe kullanıcıların duyduğu ama çoğu zaman ne işe yaradığını bilmediği terimler bulunmakta. Bu terimlerin arasında Batarya Kalibrasyonu özelliği de var. Batarya optimizasyonu diyebileceğimiz bu özellik bataryanızın kendisine gelmesi ve toparlanması için iyi bir işlemdir. Batarya Kalibrasyonu işlemi ile bataryanızı taramadan geçirebilir ve daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Şarjım çabuk bitiyor diyen kullanıcıların genelde sorunu cihaz bataryalarıdır. Bu telefon bataryaları kullanıma bağlı olarak zamanla performans düşüklüğü yaşar ve pil performansınız düşer. Hal böyle olunca ya yeni bir batarya almanız gerekmekte veya bir kaç ipucu ile optimize etmeniz gerekmekte. Eğer sizde optimizasyon seçeneğini seçtiyseniz Batarya Kalibrasyonu nasıl yapılır konusunu aşağıdan okumanızı tavsiye ediyorum.

Tabi bataryanız donanımsal olarak bitti ise Batarya Kalibrasyonu işe yaramayacaktır. Eğer bataryanız donanımsal olarak artık verim vermiyor ise Batarya Kalibrasyonu yapmak yerine yeni bir batarya almanızı tavsiye ederim.

Batarya kalibrasyonu

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?


- İlk olarak cihazınızın şarjı ne kadar olursa olsun telefonunuz şarjı bitip kendini kapatana kadar bataryayı bitirin.
- Şarjı tamamen bitirip telefon kapandığında, telefonunuzu kapalı bir şekilde şarja takın ve kapalıyken %100 dolduğunu görün.
- Telefonunuzu şarjdan çıkarın ve telefonunuzu açın. Telefonu açtığınızda %100 dolu gözükmeyecektir. Telefonunuz açık halde iken yine şarja takın ve telefonunuzu kullanmayın. - Ayrıca telefonunuzu uçak moduna alın. Bu işlemin sonunda tekrar uçak modundan çıkarmayı unutmayın.
- Şarj seviyesi %100 olduğunda şarjı çıkarın telefondan ve telefonu kapatıp açın. Açıldığında %100 değil ise tekrar şarja takın.
- Şimdi telefonunuzu şarjdan alın ve kapanana kadar kullanın.
- Telefon kapandıktan sonra %100 olana kadar tekrar şarj edin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra kalibrasyon işlemi tamamlanmış olacaktır. Şarjınızı her zaman %10 altına düşürmemeye özen gösterin. Telefon %10 seviyelerine geldiğinde şarja takın.

Not: Bu işlemi sürekli yapmayınız. Batarya Kalibrasyonu işlemini ayda 1 yapmanız yeterli olacaktır.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon