10 Temmuz 2016 Pazar

Oem Kilidi Nedir, Oem Kilidi Nasıl Açılır ?

Oem kilidi nedir ? Akıllı telefonların hızı, performansı, kamerası derken atladığımız önemli şeyler olabiliyor. Bunlardan biriside Android telefonların güvenliği. Gün içerisinde ki gerek iş dosyalarımızı, gerek kendimize ait bilgiler, gerekse günlük fotoğraflarımız telefonumuzun hafızasında durur. Ve bunların güvenliğini sağlamak için şifre veya desen kilidi koyarız. ( Ama etrafımızda ki herkes bu şifreyi bilir : ) ) Telefonumuzu yanımızdan ayırmadığımız gibi birde şifre koyarak güvende olduğumuzu sanırız.

Ama güvenlik olayı sadece bizim bildiğimiz basit şeylerle sağlanmıyor maalesef. Eğer Android 5.1'den önceki sürümleri kullanıyorsanız desen kilidi veya şifre koysanız bile diğer insanlar format atarak telefonunuzu kullanabilir. Verilerinize ulaşamaz ancak format attığı için telefonunuzu sıfırdan kullanmaya devam edebilir. Hal böyle olunca bir çözüm bulunması gerekiyordu. Android 5 üstü telefonlar ile gün yüzüne çıkan Oem Kilidi olayı bu soruna çözüm bulmak için yola çıktı. Oem Kilidi nedir diyen kullanıcılar yukarıda anlattığım olayları gözünde büyütmeyecek ve telefonunun güvenliğini sağlayabilecek.

OEM Kilidi Nedir ?


Oem kilidi, cep telefonunuz çalındığında çalan kişilerin telefonunuza format atarak kullanmasını engellemeye çalışan bir sistemdir. Oem kilidini aktif ettikten sonra çalan kişi format atarsa, format esnasında o telefona tanımlı var ise Google Gmail hesabını girmesi gerekir veya desen, şifre kilidini girmesi gerekecek. Çalan kişi bunları bilmediği için telefonunuzu açıp kullanamayacak.

Oem kilidi nasıl açılır ?


Oem kilidi Ayarlar kısmında bulunmakta ancak OEM kilidi tam olarak bilinmediğinden direk açık bir şekilde koyulmamış. Oem kilidini açmak için öncelikle Geliştirici seçeneklerini açmanız gerekmekte. Buraya tıklayarak Geliştirici seçeneklerinin nasıl açılacağını öğrenebilirsiniz. Geliştirici seçeneklerini aktif ettikten sonra Ayarlar kısmına Geliştirici seçenekleri diye bir menü gelecek. Buna giriş yapın ve burada karşınıza çıkacak olan OEM kilidini aktif veya pasif yapabilirsiniz.

Oem kilidini geliştirici seçeneklerinden aktif ettikten sonra aktif olması için yapmanız gereken adımlar var.

  • Bir desen kilidi veya tuş kilidi şifresi ayarlayın 

  • veya Telefonunuza Ayarlar > Hesaplar kısmından bir Google hesabı ekleyin.


Bu 2 işlemden birisini yapıp, Geliştirici seçeneklerinden de OEM kilidini aktif ettiğinizde telefonunuza format attıktan sonra yukarıda ki 2 seçenekten hangisini yaptıysanız telefon size onu soracaktır. Bu güvenlik önlemi ile telefonunuz çalınırsa eğer çalan kişi format atıp kullanamayacak. Ama telefonunuzun OEM kilidini açtıktan sonra desen, tuş kilidi şifresi veya Google hesap k.adı şifrenizi çok iyi hatırlamanız lazım, bu adımı şifrenizi hatırlayamayıp geçemezseniz eğer telefonunuzu servise göndermekten başka bir çareniz kalmıyor haberiniz olsun.

Oem kilidi

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon