28 Temmuz 2016 Perşembe

Akıllı Telefonun IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir ?

Akıllı telefonlarımızı almak için her ay küçük küçük paralar biriktirir ve sonunda alırız. Ancak zaman ilerledikçe başımıza gelmez dediğiniz çalınma veya kaybolma işlemleri ne yazık ki olabiliyor. Böyle durumlarda en önemli nokta IMEI numarasıdır. Akıllı telefonunuzu Teknoloji marketlerinden aldıktan sonra IMEI numarasını bir yere kaydetmeniz de fayda var. ( Mümkünse kağıda yazın ve kimsenin bulamayacağı bir yerde saklayın)

IMEI numarası her Akıllı telefona özgü bir kodlama sistemidir. Akıllı telefonunuzun çalınması gibi durumlarda IMEI numaranızı biliyorsanız çalınan telefonunuzu kilitleyebilir ve kullanılmaz bir hale getirilmesini sağlayabilirsiniz. IMEI numarasını telefonunuza özgü bir şeydir, bu yüzden not etmenizde fayda olduğunu tekrar dile getirmek istiyorum.

IMEI No öğrenme

Telefonumun IMEI Numarasını Nasıl Öğrenebilirim ?


Bu işlem için farklı yöntemler bulunmakta. Bu yöntemlerden dilediğinizi kullanarak IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz.

- Tuşlayarak IMEI numarası öğrenme


Bu yöntem için herhangi bir eklenti, uygulama vs kurmanıza gerek yok. Tıpkı kalan TL bakiyenizi sorgulama gibi arama ekranından bu işlemi yapabilir ve IMEI kodunuza erişebilirsiniz. Tuşlama alanına gelip *#06# kodunu tuşlayın ve arayın. Telefonunuza ait IMEI kodu ekranınıza gelecektir.

- Batarya üzerinden IMEI numarası öğrenmek


Önceden her telefonunun arka kapağı açılır ve telefon her donduğunda bataryasını çıkarıp takardık. Ancak artık yeni nesil telefonlarda batarya çıkarma işlemi tarihe karıştı ve artık bataryaları kullanıcılar çıkaramıyor. Batarya üzerinde de IMEI numaranız yazmakta ancak bataryada ki IMEI kodunuzu görebilmeniz için bataryanızın çıkarılabilir olması lazım, eğer çıkarılabilir değilse ilk yöntem işinize yarayacaktır.

Telefonum Çalındı, IMEI numaramı bilmiyorum ?


Telefonunuzu aldığınızda size IMEI numaranızı bir yere not edin diyen olmadı veya bu sizin aklınıza gelmediyse, telefonunuz çalındığında da keşke not etseydim dediğiniz olmuştur. Şu an üzüntülüsünüz biliyorum ancak telefonunuz çalınsa bile IMEI numaranızı sonradan öğrenme şansınız var. Telefonunuzu aldığınız kutuyu halen saklıyorsanız üzerinde barkod üzerinde IMEI numaranız yazmaktadır.

Telefonumun kutusu da yok, başka bir yöntem yok mu ?


Eğer telefonunuzun kutusu da yoksa son bir adımımız var. Bu kaybolan cihazınıza bağlı olan Google ( Gmail ) hesabınızın kullanıcı adı ve şifresini hatırlıyorsanız Buradaki linke tıklayarak Google hesap özeti sayfasına ulaşınız. Burada aşağılara indikçe Android simgesi ve yazısı göreceksiniz ve Android simgesinin yanında ki oka tıklayarak etkin cihazlarınızı görebilirsiniz. Burada IMEI numaranız yazmakta.

Google hesap özeti

NOT: IMEI numaramı öğrendim peki şimdi ne yapacağım dediğinizi duyar gibiyim. Operatörünüz ile iletişime geçin ve durumu anlatın onlar yapar veya ne yapacağınız hakkında size bilgi verir. Bir diğer önemli not ise IMEI numarası ile telefonunuzu kilitlediğiniz de internet, sms, operatör hattı gibi veriler çalışmaz ve telefonunuzu çalışmaz bir hale getirirsiniz. IMEI ile kilitleme işleminin ardından cihazınızı kara listeye almış olursunuz ve cihazınız takip edilemez bir hale gelir bu konuda iyi düşünün. Telefonunuzu bulunacağınızdan ümidinizi kestiğinizde IMEI kilitleme işlemi yapınız.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon