30 Mayıs 2016 Pazartesi

Sar Değeri Nedir ? Sar Değerinde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Akıllı telefonları alıp direk kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken şeyler var. Bunlar fiyat, özellik olabilir ancak daha da dikkat edilmesi gereken bir nokta var, o da Sar değeri. Sar değeri son günlerde Teknoloji severler arasında sıkça dile getirilmeye başlandı. Kullanıcılar bu değerin ne olduğu, sağlığa nasıl bir zararı olur şeklinde kafalarında soru işaretleri bulundurmaya başladılar.

Sar değeri yüksek olunca sağlığa zararlı mı şeklinde diye düşünen kullanıcılar öncelik olarak bu değerin ne olduğunu düşünmeye başladılar. Sar değeri nedir sorusuna sizlerle beraber bu sayfamızda cevap bulacağız.

Sar değeri

Sar değeri nedir ?


Sar değerinin açılımı Spesific Absorption Rate olarak tanımlanmakta. Türkçesi ise özgül soğuma oranıdır. Sar değeri nedir sorusuna verilebilecek en kısa cevap, telefonların yaydığı radyoaktif enerji diyebiliriz. Yüksek sar değerli cihazları uzun süre kullanırsanız maruz kaldığınız enerji daha yüksek olacaktır.

Cep telefonlarında baktığımız belli başlı özellikler var. Cihazların gelişmesi ve insanların bu konularda daha duyarlı olmasından sonra Sar değeri de baya bir önemini arttırmaya başladı. Sar değeri nedir sorusuna cevabı yukarıda verdik.

Hal böyle olunca Sar değerine bir sınır gerekliydi. Kullanıcıları riske atmayacak sar değeri, cihaz üreticileri tarafından uygun bir şekilde akıllı telefonlara yerleştirilmeliydi. Bu sar değeri standardı Avrupa'da 2.0 W/kg olarak belirlenmiş.

En yüksek Sar değerine sahip telefonlar


Cep telefonlarına ait tüm sar değerlerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Sar değerinin yüksek olması ne gibi sorunlara yol açar ?


Sar değeri düşük bir telefon tercih etmeniz sağlıklı olacaktır. Ola ki sar değeri yüksek bir cep telefonu modeli tercih ettiyseniz aşağıda ki sorunlara dikkatli bakmanız gerekmekte. Sar değeri yüksek olunca kısa vadede baş ağrısı, bağışıklık sisteminde bozulma, yoğun stres gibi sorunlara yol açabilir. Uzun vade de ise cilt kanseri, yüksek tansiyon gibi sorunlar sizi bekleyebilir.

Sar değerinin zararlı enerjisinden nasıl korunabilirim ?


-İlk olarak tabi ki de sar değeri düşük bir cep telefonu modeli tercih etmelisiniz.
-Telefonla uzun süre konuşmalar yapacağınızda telefonu kulağınızda tutmayın. Kulaklık kullanarak telefonunun kulağınızdan uzak olmasını sağlayın.
-Çin malı telefonlardan kesinlikle uzak durun, bu cihazlarda gereğinden fazla sar değeri vardır.
Ve tabi ki de en önemli madde uyurken yanınızda hiç bir akıllı cihaz bulundurmayın.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon