8 Mayıs 2016 Pazar

Android Marshmallow Sürümünde işinize Yarayacak ipuçları

Android sürümleri gün geçtikçe artarak devam ediyor. Son yıllarda Kitkat, Lollipop derken sıra Marshmallow sürümüne kadar geldi. Marshmallow sürümü destekleyen telefonlara sırasıyla gelmeye başladı. Gelen bu özellikler Marshmallow sürümünü daha kullanışlı bir hale geldi.

Her Android sürümünde küçük düzeltmeler yerine belli başlı işe yarar bir özellik bekleyen kullanıcılar bu isteğini Marshmallow sürümünde bulacak gibi. Özellikle Play Store üzerinden indirilen uygulamaların gerekli gereksiz tüm izinleri istemesi kullanıcıların canını sıkıyordu. Android Marshmallow sürümü ile Play Store'dan indirilen uygulamaların izinlerini kapatabileceğiniz özellik kullanıma sunuldu.

Play Store izinleri gibi bir özelliğin geldiği Marshmallow sürümünde bunun yanı sıra bir çok yeni özellik yer almakta. Özellikle System UI tuner ile aşağı kaydırınca çıkan hızlı ayarlar kısmını kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. En çok kullandığınız kısa yollarını bu hızlı ayarlar kısmına entegre edebilirsiniz.

Android Marshmallow'da Size yardımcı olacak ipuçlar


1- Geliştirici Seçeneklerini açma


Geliştirici seçenekleri özelliği Marshmallow sürümünde gelen bir özellik değil. Daha önce ki bazı sürümlerde de yer aldı. Geliştirici seçenekleri kısmından dokunuş izlerini aktif edebilir, animasyonların efekt değerini kısabilir ve USB hata ayıklama gibi modları aktif edip kapatabilirsiniz.

Geliştirici seçeneklerini açmak için Ayarlar > Telefon hakkında kısmına giriniz. Burada yer alan yapı numarasına (derleme numarası) üst üste 5 kere dokunun. Ekranda Artık bir geliştiricisiniz mesajını gördükten sonra tekrar Ayarlar kısmına dönünüz. Ayarlar > Telefon hakkında kısmının hemen üstünde Geliştirici seçenekleri seçeneği aktif olacaktır.

Android geliştirici seçenekleriAndroid geliştirici seçenekleri

2- Uygulama izinlerini kontrol edin.


Lollipop ile gelmesi düşünülen bu özellik gelmemişti. Kullanıcılar bu yönde ısrarlarını durmadan devam ettirdiler. Play Store'dan basit bir uygulama bile indirsek konum,kamera,rehber ne varsa erişebiliyordu. Uygulamanın verimli çalışabilmesi için bile bu erişimlere gerek yoktu. Neyse ki Android Marshmallow sürümü ile bu sorun ortadan kalkıyor. Ayarlar kısmından kolayca her uygulamanın eriştiği izinleri görebilirsiniz. Ancak izinlerin hepsini kapatarak abartmanıza gerek yok. Örneğin Swarm uygulaması konum tabanlı çalışan bir uygulamadır. Swarm uygulamasının Konum erişim iznini kapatırsanız uygulama verimli çalışamaz.Telefonunuzun Ayarlar > Uygulamalar kısmına giriniz. Uygulamalar kısmında sağ üstte yer alan çark şeklinde ki ayarlar ikonuna dokununuz. Açılan pencerede en üst kısımda yer alan Uygulama izinleri kısmına giriniz. Burada kategorilenmiş bir şekilde izinler yer almakta. Depolama - kamera - konum gibi. Bunlardan herhangi birisinin içine girerek hangi uygulamanın o izne sahip olduğunu rahatça görebilirsiniz.

Android uygulama izinleri Android uygulama izinleri

3- Uygulamaları kolayca kaldırın.


Ana ekranda veya menü kısmında yer alan uygulamaları basılı tutarak ekrandan kaldırabilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz uygulamaya basılı tuttuktan sonra ekranın üst kısmına doğru kaydırınız ve burada çarpı işareti ile yer alan Kaldır yazısına sürükleyip bırakınız. Bu işlemi yaptıktan sonra uygulama o ekrandan kalkmış olacaktır.

4- Hızlı Ayarlar çubuğunu kendinize göre ayarlayın.


Ekranın üst kısmından bildirimler kısmını açınız. Burada yer alan Hızlı Ayarlar kısmını kendinize göre kullanmadıklarınızı kaldırarak kişiselleştirebilirsiniz. En çok kullandığınız hızlı ayarları yan yana koyabilirsiniz. Hızlı Ayarlar kısmını aşağıya doğru indirdikten sonra batarya ikonunun yanında kalem şeklinde ikon yer almakta. Kalem şeklinde ki ikona dokunduğunuzda bu ekranı kişiselleştirebileceğiniz kısım açılacaktır.

Marshmallow Hızlı ayarlar Marshmallow Hızlı ayarlar

5- Uygulamalardan gelen bildirimleri engelleyin.


Uygulamalar Android cihazlar için olmazsa olmazlardan. Ancak işinize yararken gayet kullanışlı olan uygulamalar, işinize yaramayınca da yerli yersiz gereksiz bildirimler gönderebiliyorlar. Sürekli uygulamadan gelen bildirimler hem gereksiz bildirim nedeni olur hemde sizi sürekli sinir edebilir.

Bu bildirimleri kapatmak için yapacağınız ayarlar bulunmakta. Ayarlar > Ses ve Bildirimler > Uygulama bildirimleri kısmına giriş yapınız. Burada bildirimlerini kapatmak istediğiniz uygulamanın üstüne dokununuz ve bildirimler seçeneğine dokunun. Hepsini durdur seçeneğini aktif ederseniz o uygulamadan bildirim gelmeyecektir.

Uygulama bildirimleri kapatma Uygulama bildirimleri kapatma 2

6- Ram yönetiminizi yapın.


Ayarlar > Bellek kısmına girdiğinizde son 3 saat, 6 saat, 12 saat, 1 gün gibi telefonunuzun RAM kullanım bilgilerini görebilirsiniz.Toplam bellek, ortalama kullanım gibi değerleri görebilirsiniz. Uygulama tarafından kullanılan bellek kısmına girdiğinizde hangi uygulamanın daha çok RAM kullandığını görebilirsiniz. Bu sayede o uygulamayı kaldırıp kaldırmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Android ram yönetimi Android ram yönetimi 2

7- Marshmallow Doze Modu nasıl aktif edilir ?


Pil performansını arttırmak için devreye sokulan Marshmallow Doze modu bu sürüm ile pil performansını arttırmayı hedefliyor. Ayarlar > Pil kullanımı kısmına giriniz. Sağ üstte ki 3 noktalı menü butonuna dokunduğunuzda Pil tasarrufu seçeneği yer almakta. Pil tasarrufunu açık yapıktan sonra tekrar pil kullanımı kısmına giriniz. Yine aynı 3 noktalı menü butonuna dokununuz. Pil optimizasyonu seçeneğine girdiğinizde Optimize edilmeyenler kısmı açılacaktır. Optimize edilmeyenler seçeneğine dokunun ve " Tüm uygulamalar " seçeneğine geçiş yapınız. Burada tüm uygulamaların optimize edilip edilmediği yer almakta.

Herhangi bir uygulamaya dokunduğunuzda " Optimize et " ve " Optimize etme " seçenekleri yer almakta. Optimize et dediğinizde o uygulama için pil optimizasyonu devreye girecektir.

Android doze modu Android doze modu aktif etme

8- Marshmallow'da yer alan Dosya yöneticisi kısmına ulaşın.


Telefonların yeni yeni gelişmeye başladığında çoğu telefonda Dosya yöneticisi kısmı yer almaktaydı. Ancak Android cihazlarının yenilenmesi ve gelişmesi ile birlikte Dosya yöneticisi tarihe karışmaya başladı. Ana menü üzerinden erişilemeyen Dosya yöneticisi, Play Store'dan indirilen dosya yöneticisi uygulamaları ile erişilebilmekte. Marshmallow sürümü ile bu sorunda ortadan kaldırılmış ve dosya yöneticisi kısmı zorda olsa erişilebilir yapılmış.

Ayarlar > Depolama kısmına giriniz. Burada açılan pencerede en aşağıda " Keşfet " butonu yer almakta. Keşfet butonuna dokunduğunuzda File Manager kısmı karşınıza gelecektir.

Android file manager 1Android file manager

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon