14 Nisan 2016 Perşembe

Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Geride bıraktığımız son 6-7 yılda hayatımıza giren akıllı telefonlar kuşku yok ki bizler için hayatı çok daha kolaylaştırıyor. İletişimde çeşitlilik ve hız sağlıyor. Her marka sürekli bir model çıkarıyor, ve markalar arası yarış tüm hızıyla devam ediyor. Bu yarışın da ardı arkası kesilmeyecek gibi görünüyor. Ülkemizde her yıl bir önceki yıldan daha fazla akıllı cihaz satılıyor. Her bir marka yeni bir model çıkardığında, akıllı telefon kullanıcıları telefonlarının eskidiğini düşünüyor ve er ya da geç bir telefon alma ihtiyacı hissediyor. Peki, akıllı telefon alırken nelere dikkat ederek alıyoruz, hangi özelliğine göre bir markanın bir modelini tercih ediyoruz?

En sık yapılan yanlışlardan birisi, telefon alırken sahip olduğu özelliklerden ziyade sadece markasına bakarak satın almayı tercih ediyor oluşumuzdur. Elbette marka önemli ama asıl önemlisi sizin o telefondan ne beklediğinizdir. Eğer hiç kullanmayacağınız bir özelliğe sahip akıllı telefon alıyorsanız boşuna o telefonu alıyorsunuz demektir.

Mesela, hangi işletim sistemi size hitap ediyor bunu belirlemelisiniz. Elbette işletim sisteminin ne demek olduğunu ve nelere olanak tanıdığını bilmeden bunu yapmak anlamsız olur.
Örneğin eğer bir iPhone alıyorsanız IOS işletim sistemli bir telefon aldığınızı bilmeniz gerekir. Eğer IOS nedir bilmiyor ve sadece iPhone marka bir telefonum olsun diyorsanız emin olun o kadar parayı boşuna veriyorsunuz demektir. Bunun dışındaki markaların çoğu (Sony,Samsung, HTC, LG gibi) Android işletim sistemine sahip cihazlardır. Windows işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda vardır. Başlıklar halinde dikkat edilmesi gerekenleri sıralayalım.

Akıllı telefon alırken

İşlemci: Bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlarınızda da işlemci çok önemli. İşlemci, cihazın hızını belirleyen unsurdur. İki çekirdekli işlemciye sahip bir telefon gayet yeterlidir. Bunun dışında üç dört işlemcili telefonlar da vardır. Ama unutulmaması gereken bir unsur, işlemci sayısı telefonun fiyatını o oranda arttırır.

Ekran Boyutu: Ekran boyutu tarif edilirken "inç" ibaresi kullanılır.    ( 1 inç 2.54 cm ) Bu aşamada sizin telefonu daha çok ne amaçla kullanacağınız devreye giriyor. Büyük ekranlarda görüntü izlemek daha kolay ve keyifli olacaktır ama bu durumda da taşıma ve telefonla konuşma problemi yaşamak kaçınılmaz hale gelecektir. Orta büyüklükte ve yüksek çözünürlükte telefonlar en idealidir.

Kamera: Megapiksel değerleri çok önemlidir. Ama en az onun kadar önemli olan bir unsur ise kamerada kullanılan lenstir. Yüksek megapiksel bir kamerada eğer kaliteli lens kullanılmadıysa görüntü kalitesi beklenenden az olur. En iyi lense sahip markalar, Samsung, Nokia iPhone'dir.

Pil: Akıllı telefon kullanıcılarının en çok şikayet ettiği unsurların başında gelir. Pilin çabuk tükenmesinden şikayet edenler şunu düşünmelidirler. Gün içinde telefonu ne kadar kullandım, ne kadar oyun oynadım, ne kadar müzik dinledim. Çünkü pil ömrü kişiden kişiye değişir. Telefonu ne kadar çalıştırırsanız, telefona ne kadar işlem yaptırırsanız o kadar çabuk şarj etme ihtiyacı hissedersiniz. 3300 mAH'ın altındaki bataryalı telefonları tercih etmeyin. Ya da telefonunuzun batarya opsiyonu varsa ve aldığınız telefonun bataryası 1700 mAH ise, o bataryayı 3300 le değiştirin.

Ekran Özellikleri: Piksel oranı ne kadar yüksek ise çözünürlük o kadar iyidir. Ama bu piksel oranı da fiyatı belirleyen unsurlardan birisidir. 1280x720 piksel değeri ortalama bir boyuta sahip akıllı telefonlar için fazlası ile yeterli olacaktır. Bunun dışında AMOLED ekran özelliği olan telefonlar da tercih edilebilir. Bu ekranların LCD ekranların yerini alacağı söyleniyor ve yakında LCD ekranlar kalkacak deniyor ama bu ihtimal biraz düşük ya da uzak gibi görünüyor. AMOLED ekranlar ışığı yansıtmak için organik kimyasallardan faydalanırlar.
Işık ve renk kalitesi daha yüksek deniyor ama belki televizyonlar için bu söz konusu olabilir.  Fakat elinizdeki küçük cihazda bu fark pek belli olmuyor. Dolayısı ile AMOLED ekranlı telefonum olsun diye daha fazla para vermeye gerek yok. Özellikle son 2-3 yıldır piyasaya sürülen akıllı telefonlar gerçekten şaşırtıcı özelliklere sahipler ve bu hızlı değişim ve gelişim bir süre daha duracağa benzemiyor. Çok yakında katlanabilir özellikli telefonlar vitrinlerde yerini alacak. Hatta yeni bir telefon almanıza gerek duyurmayacak, sadece beğenmediğiniz parçasını değiştirerek (kamera ekran gibi) yepyeni bir telefon sahibi olmanızı sağlayacak telefonlar da piyasaya sunulmak üzere. Şimdilik sadece Nokia'nın Lumia 920 modelinde bulunan kablosuz şarj  etme özelliği çok yakında tüm marka ve modellerde kullanılmaya başlanacaktır.

Bundan 5 yıl sonra kimbilir akıllı telefonlar ne gibi özellikleri ile karşımıza çıkacak. 5 yıl önceki akıllı telefonları şimdi kullandıklarımızla kıyasladığımızda ne kadar geride kalıyorlarsa, şimdi elimizde olan cihazları da bundan 5 yıl sonrakilerle kıyasladığımızda o oranda geride kalacağı kesin gibi görünüyor.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon