Header Description

LightBlog

Breaking

28 Ocak 2016 Perşembe

Telefondan virüs nasıl temizlenir ?

Android telefona bulaşan virüs nasıl silinir, nasıl temizlenir şeklinde ki sorularınıza bu sayfamızda cevap bulabileceksiniz. Bilgisayarlar ile başlayan virüsler, Akıllı telefonların gelişmesi ve kullanımının artması ile birlikte virüslerin yeni hedefi Android telefonlar oldu. Akıllı telefonlarda özellikle bazı sitelerde, oyun ve uygulamalarda aniden çıkan reklamlardan dolayı virüs yiyebilirsiniz. Özellikle internetten bilmediğiniz güvenmediğiniz apk dosyalarını kurmamanız telefonununuzun sağlığı için faydalı olacaktır.

android telefondan virüs nasıl temizlenir

Artık Bilgisayarlarımızdan yapabildiğimizin çoğunu hatta fazlasını telefonlarımızdan yapabiliyoruz. Artık bende dahil çoğu kişi bankacılık işlemleri için bile Akıllı telefonunu tercih ediyor. Bankacılık işlemleri ve diğer giriş yaptığımız yerler giriş kodu olarak telefonunuza sms göndermekte. Eğer bir virüs sizin telefonunuza sızmayı başarabilirse sizin hakkınızda pek çok bilgiyi kolayca toplayabilir. Veya sizi bir reklam kaynağı olarak kullanabilir. ( Arka planda reklam uygulaması çalıştırarak veya sizin tarayıcınızdan sürekli reklam sayfalarını açarak sizin üzerinizden para kazanabilir. )

Android telefonlar için iyi bir oyun ve uygulama kaynağı olan Play Store'a da dikkat etmelisiniz. Kötü niyetli kişiler Play Store'da uygulama yaparak virüs yaymayı planlıyorlar. Google zaman zaman Play Store'da temizlik yaparak bu zararlı uygulamaları temizlemeye çalışıyor. Sizde güvenmediğiniz uygulamaları telefonunuza kurmayın ve uygulama kurarken uygulamanın istediği izinlere dikkat edin.

Telefondan virüs silme

Telefonumda virüs olduğunu nasıl anlarım ?


Telefonunuzun pili normalden çok daha çabuk bitmeye başladıysa bunda virüsün büyük bir etkisi olabilir. Virüs arka planda çalışarak telefonu daha çok yoracak ve pilinizin kısa sürede bitmesine neden olacaktır.

Cihazınızın ram kullanımını ayarlar kısmından muhakkak kontrol edin. Ram kullanım kısmından bilmediğiniz veya anlam veremediğiniz uygulamalar var ise bu uygulamalara son vermeyi deneyin. Bunun için bir antivirüs programı kullanabilir veya telefonunuza format atabilirsiniz.

Wifi, Mobil veri veya telefon görüşmelerinde kesinti oluyorsa ve Chrome tarayıcınıza girdiğinde başka bir ana sayfa veya "telefonunuzda virüs bulundu" şeklindeki sayfalar çıkıyorsa kesinlikle virüs vardır.

android telefondan virüs nasıl temizlenir

Telefon virüslerden nasıl korunur ?


1- Güvenmediğiniz yerden indirdiğiniz apk dosyaları kurmayın.
2- Play Store'dan uygulama yüklerken istediği izinlere ve yayıncıya dikkat ediniz.
3- Güvenli olmayan toplu internet ağlarına bağlanmayınız.
4- Bazı web sitelerinde veya bazı uygulamalarda çıkan " telefonunuzda virüs bulundu " şeklinde ki çıkan reklamlara sakın tıklamayın.

Telefona bulaşan virüs nasıl temizlenir ?


Öncelikle bulaşan virüsü iyi ayırt etmek gerekir. Bulaşan virüs o an yüklediğiniz uygulama ile bulaştı ise öncelikle o en son yüklediğiniz uygulamayı telefonunuzdan kaldırınız. Cep telefonunuza son yüklediğiniz uygulamaları kaldırdıktan sonra sıra geldi telefonunuzda ki virüsü araştırmaya. Bu virüs cep telefonunuzu açılmaz hale veya işlem yapılmaz hale getiriyor ise tek çareniz format atmak. Cep telefonunuzun modeli ile Google'da format nasıl atılır tarzı konuları ararsanız konulara ulaşırsınız. Dilerseniz Samsung format, lg format sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

Eğer cep telefonunuzu virüs girdi ve telefonunuz ile halen işlem yapılıyor ancak donuyor veya bir yerlerde bu virüsden kaynaklı reklamlar çıkıyor ise bazı programlar ile bu virüsleri temizleme şansınız var. AVG, Dr Web, Cm Security tarzı Android uygulamaları bu işlem için işinizi görecektir. Virüs temizleme uygulamaları arasında AVG uygulaması oldukça etkili olabilecektir. Buraya tıklayarak bu uygulamayı indirebilirsiniz. Virüs temizleme uygulamalarını indirdikten sonra uygulamayı açın ve cep telefonunuzda tarama yapın. Taramanın ardından eğer virüslü dosya telefonunuzda yer alıyor ise uygulama size gösterecek ve silinmesi için sizden bir talimat bekleyecektir. Sizler için aşağıdaki sayfada 2017 yılında tercih edebileceğiniz en önemli antivirüs uygulamalarını bir araya getirdik.

2017 yılı için en iyi Antivirus uygulamaları


Avira Antivirus Security

Avast Mobile Security & Antivirus

Malwarebytes Anti-Malware

Bit defender Mobile Security

Yukarıdaki uygulamaların isimlerine tıklayarak Play Store'dan indirebilirsiniz. Kurulumlarını tamamladıktan sonra telefonunuzu tarayınız. Eğer bir virüs var ise uygulamalar sizi uyaracaktır.