Header Description

LightBlog

Breaking

9 Ocak 2016 Cumartesi

Telefon Ekran Döndürme Çalışmıyor - Android Ekran Sorunu

Android cep telefonları oyun ve video izlemek için güzel bir alternatifdir. Bilgisayardan sonra telefonda oyun oynamak özellikle yolculuklarda vs çok keyifli olmaktadır. Ancak telefon ekranı dönmüyor, telefon ekranı yatay olmuyor diye yakınan kullanıcılar olabilmekte.

Telefon ekran sensörü çalışmıyor sorunu olan kullanıcılar bu sorundan dolayı fazlaca canı sıkılabilir. Bazı oyunlarda videolarda yatay bir görüntü olduğundan ekran yatay olmayınca keyif alınmaz. Android telefonlarda yer alan Otomatik döndür özelliği bu işlem için işinize yarayacaktır. Otomatik döndür özelliğini aktif ettiğinizde ekranı yan tuttuğunuzda yan olacak dikey tuttuğunuzda dikey bir görüntüye dönecektir.

Telefon ekran döndürme çalışmıyor

Samsung Galaxy S5 ve Samsung Galaxy S6 Edge , HTC, Sony, LG, Asus ve diğer Akıllı telefonlarda bu sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sorun önceden olmadı veya gelen güncelleme ile olduysa sabırlı olun ve düzeltmek için yeni bir güncellemenin telefonunuza gelmesini bekleyin. Yeni güncelleme ile bu sorun çözülür.

Yeni aldığınız telefonda ekran döndürme özelliği yok ise Ayarlar kısmını bir incelemeniz gerekmekte. Ayarlar > Ekran > Ekranı Otomatik Döndür seçeneğini işaretli değilse işaretleyerek tik atınız. Bu işlemi bildirim çubuğunu yukarıdan aşağıya indirerek Otomatik döndür özelliğine dokunarak da aktif edebilirsiniz.

Eğer bazı oyunlar ekran yatay oluyor bazılarında olmuyor ise, yatay olmayan oyunda sorun var demektir. O oyunu silin ve tekrar yükleyin ve oyunun ayarlar kısmını kontrol ediniz.

Bunları denediğiniz halde halen ekran yatay olmuyor diyorsanız telefonunuzda ki verilerinizi yedekleyerek format atmayı deneyiniz. Fabrika ayarlarına döndürdükten sonra veya format attıktan sonra halen sorun düzelmedi ise sorun donanımsal olabilir. Garantiniz devam ediyorsa servise göndermeniz de fayda var.