Header Description

LightBlog

Breaking

29 Aralık 2015 Salı

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürdüğünde Neler Silinir ?

Telefonu Fabrika ayarlarına döndürmek

Cep telefonları artık çok gelişti ve kullanıcıların bazıları yeni model çıktığında yenileme ihtiyacı duymaktalar. Ancak bazı kullanıcılar bir telefon ile uzun yıllar geçirmeyi planlıyor. Gün içerisinde çok çerez birikmesi ve artık dosyaların telefon hafızasında birikmesi ve çok uygulama yükleme sonucu telefonlar yavaşlayabiliyor. Bu gibi sorunlar baş gösterdiğinde telefona format atma veya fabrika ayarlarına döndürmeyi amaçlayabilirsiniz.

Cep telefonları ile bilgisi olan kullanıcılar telefona format atma işlemini denese de bazı kullanıcılar fabrika ayarlarına sıfırlamayı tercih ediyorlar. Fabrika ayarlarına dönünce cep telefonunuz ilk haline dönecek ve hali ile bazı verileriniz cep telefonunuzdan silinmiş olacaktır. Özellikle rehber ve fotoğraflarınızı kaybetmek istemiyorsanız format atarken ve fabrika ayarlarına sıfırlarken verilerinizi mutlaka yedekleyin.

Cep telefonu Fabrika ayarlarına dönünce neler silinir ?


Fabrika ayarlarına döndürdüğünde rehber silinir mi ? sorusu muhakkak akla gelen ilk sorulardan birisidir. Cihazınız ilk gün ki haline döneceği için ilk aldığınız gün yüklü gelen varsayılan uygulamalar dışında ki veriler silinecektir. Bunun için muhakkak yedekleme işlemi yapınız.

  • Fabrika ayarlarına döndürme işlemi yapmadan önce telefonunuzdan Hafıza kartı ( Micro SD ) kartınızı çıkartınız.

  • Cep telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürdüğünüz de Play Store'dan ve dışardan yüklediğiniz apk oyun ve uygulamaları silinecektir.

  • Sistem uygulama ve ayarlarınız silinecek. Ayrıca telefonu aldığınızdan beri yüklediğiniz apk dosyalar ve Play Store'dan indirdiğiniz oyun ve uygulamalarda silinecektir.

  • Cep telefonunuzun kendi hafızasına yüklediğiniz Fotoğraf, Müzik, Rehber gibi önemli bilgileriniz silinecektir. Cep telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce fotoğraf, müzik ve buna benzer önemli dosyalarınızı USB kablosu kullanarak bilgisayarınıza atarak yedekleyiniz.


ANDROİD TELEFONDA REHBER NASIL YEDEKLENİR adlı sayfamızda rehberinizi nasıl yedekleyeceğini öğrenebilirsiniz.

Cep telefonunuzun Ayarlar kısmına giriniz. Burada yer alan Yedekle & Sıfırla kısmına giriş yapınız. Burada yer alan Fabrika ayarlarına sıfırla seçeneği ile cep telefonunuzu ilk gün ki haline döndürebilirsiniz. Dediğim gibi telefonunuzda ki her şey silinecektir onun için Fotoğraf, Müzik, Rehber ve buna benzer dosyalarınızı muhakkak yedekleyiniz. Rehber kısmı en önemlisidir. Bu sayfada nasıl yedekleyeceğinizi anlattık. http://www.ceply.net/2015/01/android-rehber-nasl-yedeklenir.html

GOOGLE DESTEK kısmında verilerin nasıl yedeklendiğini görebilirsiniz.