2 Aralık 2015 Çarşamba

QR Kod Nedir, Nasıl Kullanılır - Nasıl Oluşturulur ?

QR kod

Android cep telefonlarının gelişmesi ile birlikte bir çok yenilik hayatımıza girdi. Bu yenilikler insan yaşantısını kolaylaştırırken de bir çok işin kısa sürede halledilmesini sağlıyor. Bu hayatımıza giren yeniliklerden biriside QR kod. Bu sayfamızda QR Kod nedir, neden çıktı ve kendimize ait QR kod oluşturabilir miyiz gibi meraklı sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

QR KOD NEDİR ?


QR kodu adının açılımı İngilizce Çabuk Tepki (Quick Response) şeklinde tanımlanmaktadır. Akıllı telefonların kameraları ile okutulabilen iki boyutlu barkod türüdür. 1994 yılında geliştiren Japon Denso firmasına patentlidir ve Japonya, Güney Kore gibi ülkelerde oldukça tercih edilmektedir.

QR Kod beyaz bir arka plan üzerine siyah noktalar eklenerek oluşturulur. Bu siyah noktalarda bir metin, web sitesi adresi, video link, Play Store adresi veya herhangi bir adres yer alabilir.

QR KOD NASIL TARATILIR ?


Play Store'da yer alan QR Code Scanner adlı uygulamalar bu işlem için işinizi oldukça görecektir. Bu tarz uygulamaları telefonunuza yükledikten sonra herhangi bir yerde gördüğünüz QR kodu bu uygulamayı kullanarak telefonunuzun kamerası ile okutabilirsiniz. Ardından o QR koda ne tanımlı ise o karşınıza çıkacaktır.

QR KODUN AVANTAJLARI NELERDİR, BENDE KULLANMALI MIYIM ?


Özellikle Bilboard gibi yerlerde reklam verme düşünceniz var ise uzun uzun web sitesi adresi yazmak akıllarda kalıcı olmayabilir. Bilboard reklam panoları üzerine QR Code ekleyerek hem merak uyandırabilir hemde istediğiniz tüm bilgileri bu QR kod ile kullanıcılara gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Örneğin bir yarışma düzenlendi ve bunun reklamı yapılacak ancak katılım şartları, kazanan listesi, ne ödül verilecek gibi bilgiler reklam panosuna yaz yaz sığmayabilir. Bunun yerine merak ettikleriniz bu QR kodda tarzı bir slogan ile kod yerleştirilse hem ilgi çekici olur hemde yarışma hakkında ki tüm bilgileri tek bir yerde toplayarak daha derli toplu bir sunum yapmış olursunuz.

Özellikle Play Store'da Android kullanıcıları için oyun sunanlar QR code'dan oldukça faydalanmalı. Herhangi bir web sitesinde Android oyununuzun reklamını yapabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden görüntülenen bu reklamda kullanıcılar oyunun adını aklında tutup, telefonundan Play Store üzerinden arayıp zaman kaybedecektir. Ancak bir QR Code koyularsa reklam üzerine direk Android telefon ile taratıp direk oyun veya uygulamanın ilgili Play Store adresine gidilir.

QR Kod ile oluşturan bir AVM veya mağazanın kodunu Google Maps üzerinden taratılabilir ve adresin kolaylıkla bulunmasını sağlayabilir.

QR KOD OLUŞTURMA, NASIL OLUŞTURULUR ?


http://goqr.me/
http://tr.qr-code-generator.com/
https://www.the-qrcode-generator.com/

Tarzında web siteleri işletmeniz, kendiniz, web siteniz veya Play Store oyunlarınız için oldukça işe yarayacaktır.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon