8 Ekim 2015 Perşembe

Talkback Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Talkback Nedir sorusuna bu sayfamızda hep beraber cevap bulacağız. Talkback nasıl kullanılır ve Talkback nasıl kapatılır sorularına da cevap bulmuş olacağız.

Talkback nedir ?


Talkback uygulaması aktifken siz ekranın neresine dokunursanız size yaptığınız işlemi sesli olarak dile getiriyor. Bu özellik görme engelli ve az gören cep telefonu kullanıcıları için tasarlanmış.

Bu özellik sayesinde görme engelli kullanıcılar cep telefonu kullanımını kolayca gerçekleştirebilirler. Herhangi bir menüye girdiğinizde sesli komut veren telefon, her adımı kullanıcıya bildirmekte. Talkback özelliği sayesinde telefondan çağrı atılabilir, gelen mesajlar sesli okutulabilir ve karşıda ki kişiye sesiniz ile metin yazabilirsiniz. Sesli Geri Bildirim özelliği ile hangi uygulamanın üzerine parmak ile gelinirse geri bildirim yapmakta.

Talkback Nasıl Kullanılır


Talkback özelliğini açmak için 2 parmağınız ile ekrana basılı tutmanız gerekmekte. Talkback uygulamasını aktif ettikten sonra ekran üzerinde parmağınızı kaldırmadan gezdirin ve parmağınız bir uygulama ikonu üzerine geldiğinde size sesli mesaj iletecektir. Parmak bir uygulama üzerinde ki iken 2 kere üst üste dokunmak uygulamayı açacaktır.

Eğer cep telefonunuzda aktif olarak Talkback özelliği Ayarlar kısmında yok ise buradan indirebilirsiniz.

Talkback Nasıl Kapatılır


Talkback özelliğini kapatmak için Ayarlar > Erişilebilirlik > Talkback kısmından bu özelliği açıp kapatabilirsiniz.

talkback-nedir

Talkback kullanımı video
Türkçe değil ancak el hareketlerine bakabilirsiniz.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

1 yorum:

  1. Ya çok teşekkür ederim . Beni büyük bir dertten kurtardınız çok sağolun.

    YanıtlayınSil


EmoticonEmoticon