6 Ekim 2015 Salı

LG V10 - LG G4 Karşılaştırması

LG, sunmuş olduğu G amiral gemisinin son telefonu olan G4 Modeli ile 2015 yılının ortalarında da bizlere G modeli sunmuş oldu. LG, sunmuş olduğu en son model olan LG V10 ile farklı model yapısına bürünmek istiyor. Bu sayfamızda en son çıkan LG V10 ile G amiralının son versiyonu olan G4 modelini karşılaştıracağız. Dilerseniz ilk olarak bu 2 telefonun kendi özelliklerini sunalım.

LG-V10-LG-G4

LG V10 özellikleri:


 • Android 5.1.1 Lollipop işletim sistemi

 • 5,7 inç Quad HD çözünürlüklü ekran

 • 1.8GHz altı çekirdekli Snapdragon 808 işlemci

 • 4GB RAM

 • 64GB dahili depolama hafızası

 • 4K video kayıt yapabilen 16MP arka kamera

 • 16 MP arka kamera

 • 5MP ön kamera 2 adet


LG G4 özellikleri:

 • 5.5 inç Quad HD (2560 X 1440) ekran

 • 3,000mAh batarya

 • 1.8 Ghz Qualcomm Snapdragon 808

 • 3 GB RAM

 • 32 GB Dahili depolama hafızası

 • 16 MP arka kamera

 • 8 MP Ön kamera


LG V10 - G4 KARŞILAŞTIRILMASI


TASARIM
LG G4 modeli arkasında yer alan deri kılıf ile karşımıza çıktı. LG V10 Modeli de paslanmaz çerceve ve köşelerinin sağlamlığı ile bizlerin karşısına çıktı. LG V10 modeli tıpkı LG G4 modelinde olduğu gibi ses tuşları ve kilit tuşunu telefonun arkasında bulundurmakta.

Ekran boyutunun birazcık artması nedeni ile telefonda gelen büyüme oranı, telefonun en boy ve ağırlık oranlarına yansımış. LG G4 modelinde boy 148.9 mm iken LG V10 modelinde 159.6 mm'ye çıkmış. LG G4'ün ağırlık oranı 155 Gram iken, LG V10 'da bu oran 192 grama çıkmış.

EKRAN
LG G4 modelinde bulunan 5.5 inç ekran LG V10 modelinde 5.7 inç'e çıkmış. İki telefon modelinde de QHD 1440x2560 ekran yer almakta ancak ekranlar arasında ppi farkı yer almakta. PPI bir ekranda bulunan noktaların çokluğu anlamına gelmektedir. Bu nedenden dolayı PPI değeri ne kadar yüksek olursak ekran kalitesi o denli artacaktır. LG G4 Modelinde PPI değeri 538 iken, bu oran LG V10'da 513 PPI'ya düşmüş. ceply

Ayrıca LG V10'da LG G4 modelinde olmayan bir ekran özelliği yer almakta. LG V10 modelinin ekranın üst kısmında ekstra kısayollar atabileceğiniz bir ekran yer almakta. Bu kısayolları sağa sola çevirerek tıpkı bir menüymüş gibi kullanabiliyorsunuz.

Ekran bakımından LG V10 biraz daha büyük ancak PPI değeri bakımından LG G4 bir adım önde.

İŞLEMCİ
İki telefon modelinde de Qualcomm Snapdragon 808 işlemci yer almakta. LG ilk olarak G4 modelinde yer verdiği Qualcomm Snapdragon 808'e, LG V10 modelinde de yer verdi. Donanım- işlemci arasında iki telefonunda farkı yok ancak sadece RAM bilgilerinde farklılık var. LG G4 Modelinde 3 GB olan RAM, LG V10 modelinde 4'e yükseltilmiş. İşlemci donanım açısından LG V10 RAM yükseliğinden 1 adım önde.

KAMERA
Çoğu Akıllı telefonda artık kameraların oldukça geliştiğini kabul etmek gerekir. Önceden sadece normal bir fotoğraf çekebildiğimiz telefon kameraları, artık son yıllarda kamera içerisinde anlık efektler, HDR modlar ve diğer özellikler ile daha güzel bir hale getirildi.

LG G4 ve LGV10 arasında en belirgin fark kamera olayındadır. Arka kameraları aynı özelliklerde olan bu modellerde en büyük değişiklik ön kamerada yaşanmış. LG V10 modelinde yer alan ön 2 kamera ile daha güzel selfieler sizin olacak gibi. 80 ve 120 derece çekim yapabileceğiniz ön kamerada panorama ön çekimleri yapabileceksiniz.

İki modelde arka kamera aracılığı ile 4K video kaydı yapabiliyor.

BATARYA
2 model de 3000 mAH batarya bulunmakta. Yeni çıkan modellerde daha çok mAH seviyesi olması düşüncesindeyim. Her ne kadar bataryarların seviyesi yükselmese de yine de ona göre optimizasyon yapıyorlardır diye düşünüyorum. Her ne kadar batarya seviyeleri aynı olsada iki model arasında şarj dolum süresinde yeni teknolojiler fark bulunmakta. LG V10 modeli ile gelen Qualcomm Quick Charge 2.0 özelliği kısa sürede batarya dolum süresi tanıyor. Qualcomm Quick Charge 2.0 hızlı şarj teknolojisi diğer olmayan telefonlara göre %50- %75 daha hızlı şarj imkanı tanıyacak.

LG V10 EKSTRA ÖZELLİKLER

Bu bölümde LG G4'de olmayan LG V10 ile görebileceğiniz özelliklerden bahsedeceğiz. LG V10 modelinin arka kısmında güç butonunun olduğu kısımda parmak izi sensörü yer almakta. Bu sensör sayesinde Android pay gibi ödemeleri yapabilir konuma geleceksiniz.

Bir diğer özellik ise video çekiminde. LG V10 model ile video kayıt yaparken videonun çekimini değiştirebileceksiniz. Video esnasında beyaz dengesi, hızı gibi özellikleri anlık ayarlayabileceksiniz.

Multi view özelliği oldukça ilginç olacak gibi. Bu özellik nedir heyecanlandırma bizi der gibisiniz. Hemen bahsedelim. Multi view özelliği sayesinde 3 kamera ile aynı anda video kaydı yapabiliyorsunuz ve ardından hangisi daha iyiyse ona göre kararınızı verebilirsiniz.

SONUÇ

Sonuç olarak LG V10 cep telefonunun henüz ülkemizde satışı yok. Ekim ayında tanıtılan bu model ilk olarak G.Kore'de satışa sunulacak ve 680 dolar gibi bir fiyat belirlenmiş.

Güncel dolar fiyatı ile ülkemize giriş yapacağını düşünürsek ve Türkiye'de olan fiyat artışını da düşünürsek 2.600 TL civarlarını görebileceğini düşünüyorum. Sizde fiyat ve 2 modelin karşılaştırılması hakkında düşüncelerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

2 yorum:

 1. Gerçekten mükemmel bir makale teşekkür ederim. İphone 5 ve 6 içinde karşılaştırma makalesini bekliyoruz. Teşekkürler !

  YanıtlayınSil
 2. İyi bir karşılaştırma açıklayıcı bilgiler için sağolun.

  YanıtlayınSil


EmoticonEmoticon