14 Ekim 2015 Çarşamba

Android Telefonlarda Desen Kilidi Kırma

Teknolojinin gelişmesi ve hayatımızdaki yerinin artmasıyla birlikte bir çok yeni sorunla baş etmek zorunda bırakıldık. Taşınabilir cihazların akıllanması ve günlük yaşantımızdaki yerlerinin önemi her geçen gün artmakta, Kullanım sıklığı arttıkça baş gösteren problemlerin arasında şarj süresi uzatma yöntemleri, telefonlarda ısınma sorunları ve akıllı telefonlarda unutulan şifre kırma gibi belki daha önce hiç duymadığımız olaylar ile karşı karşıya kaldık.

Bu makalemizde bir çok akıllı telefon kullanıcısını yakından ilgilendiren ve şuan olmasa bile ilerleyen zamanlarda muhakkak ihtiyaç duyabileceğiniz bir unsur olan Android telefonda desen kilidi şifresi kırma konusuna değineceğiz. Samsung, HTC, Asus, Vestel Venus, Casper, General Mobile, LG, Sony gibi Tüm Akıllı telefonlarda desen kilidini unutabilirsiniz ancak bu tüm modellere ait çözüm yolları bulunmakta.

Android, biliindiği üzere mobil platformlarda kullanılan ve Google tarafından geliştirilmiş hatta geliştirilmeye devam edilen bir işletim sistemidir. Bu işletim sisteminde kullanıcıların güvenliğini sağlamak adına alınan bir dizi önlem mevcut. Bu önlemlerin başında gelen ve en yaygın kullanılan madde ise; ekran deseni güvenlik kodu. Android kullanıcıları dokuz noktadan oluşan ve bu noktalara kendi belirledikleri sıra ile kaydırma yöntemiyle dokunarak belirledikleri şifreleri sayesinde, mobil cihazlarında bulunan her türlü bilgi ve belgeyi korumaktadır. Tüm güvenlik önlemlerinde olduğu üzere, bu koruma sisteminde de hafızası zayıf olan kullanıcılara karşı büyük bir zorluk beklemekte. Ekran desen kilidini hatırlamadığınız zamanlarda, desen kilidi kırma yöntemlerini kullanarak yeni şifre belirleyebilirsiniz. android desen kilidini unuttum diyen kullanıcılar için 3 farklı yöntemimiz yer almakta.

desen-kilidi-kirma
 

Android Telefonlarda Desen Şifresi Kırma


Yöntem 1: Desen kilitleri yanlış girişlere karşı kullanıcılara 5 hak tanımaktadır. Bu hakların tamamını yanlış kullandığınız zamanlarda telefon ilk başta 30 saniye ardından ise katlanarak kendini korumaya alır. Bu koruma kötü niyetli kişilerin, ekran desenini deneme yanılma yöntemi ile bularak şifreyi kırmalarını engellemek için geliştirilmiştir. Gerçek kullanıcıların şifreyi unutması durumunda ise ilk 5 denemeden sonra şifrenizi mi unuttunuz ? Sorusu sorularak, telefona bağlı bulunan Google hesabı ile kurtarma seçeneği sunulur. Bu seçeneği seçtiğiniz zaman Google kullanıcı adınız ve şifreniz ile oturum açarak ekran deseni parolanızı kurtarabilir, yeni parola belirleyebilirsiniz.

Yöntem 2: Bahsedeceğimiz bu yöntem ise; teknoloji ile arası pek barışık olmayan, birinci yöntemdeki kurtarma seçeneğinden bihaber ve google hesabının şifresini hatırlamayanlar için kurtarıcı rolü üstlenmektedir. Genellikle Samsung marka mobil cihazlarda yaygın olarak kullanılan bu yöntem ile mobil cihazınızı fabrika ayarlarına döndürerek, ilk günkü hale gelmesini ve bu sayede şifrelerin sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Peki bunu nasıl yaparsınız ? Aşağıda bulunan resimde gösterildiği üzere; Özellikle " Samsung " marka telefonlarda Ses açma + Menü + Güç düğmelerine, mobil cihazınız kapalı konumda iken uzun süre basılı tutmak sureti ile telefonun yönetici moduna giriş yapabilir, bu menüden sıra ile, Wipe Date, Factory Reset ve ardından Reboot System Now seçeneklerini seçerek fabrika çıkış gününe cihazınızı döndürebilirsiniz. HTC Telefonlarda Android Desen Kilidi Kırma işlemi ise; mobil cihaz kapalı konuma getirildikten sonra, bataryası çıkartılarak bir dakika kadar beklenir. Bekleme işlemi sona erdikten sonra batarya takılarak ses kısma ve güç düğmelerine aynı anda basılı tutularak yukarıda belirttiğimiz menüye erişilebilir ve telefona hard reset atma yani fabrika ayarlarına döndürme işlemi uygulanabilir.

desen-kilidi-format

Yöntem 3: Bahsedeceğimiz bu son yöntem ise, son kullanıcılar tarafından çok fazla gerçekleştirilemeyen ancak, yukarıda bahsedilen her iki yöntem ile çözüm bulamayan kişiler için adeta köprüden önce son çıkış görevi üstlenmektedir. Bu yöntemde; mobil cihazınızı bir usb kablosu ile bilgisayara bağlamanız ve geliştirilmiş olan farklı yazılımlar ile cihazı by-pass işlemine tabi tutmanız gerekir.

Telefona yazılım yükleme işleminde; İşlemin yarıda kalması, bağlantı kopması, uyumsuz yazılım ve desteklenmeyen lisans gibi bir çok problem ile karşılaşabilir, telefonunuzun şifreli halini özlemle anacak duruma gelebilirsiniz. Bu sebeple telefona yazılım atma işlemini kendiniz yapmak yerine, bir yetkili servise veyahut bu işlemi meslek edinmiş deneyimli kişilere başvurarak yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu makalemizi okurken henüz herhangi bir mobil cihazınızın şifresini unutmamışsanız ve bir gün benimde başıma gelebilir endişesine kapılmışsanız, hemen telefonunuzun Google hesabını kontrol etmenizi ve eğer şifrenizi bilmiyorsanız yeni bir Google hesabı oluşturarak şifrenizi bir yere not etmenizi tavsiye ederiz.

Peki bu Google hesabı şifre kurtarmaktan başka ne işe yarar ?


Dünyanın en büyük yazılım firması olan Google, akıllanan teknoloji karşısında hiç durmadan hızla yazılım geliştirmeye devam etmekte. Günümüzde ( bizce ) mobil cihaz kullanıcılarının veli nimeti haline gelen bu hesap sayesinde, telefonunuzda kayıtlı olan tüm rehberinizi, resimlerinizi, müziklerinizi, videolarınızı ve hatta alarm saatlerinizi bile Google hesap yedekleme işlemi sayesinde internet ortamında saklayabilir, yeni cihazınıza tek tuşla senkronize etmenizi sağlayabilir.

Biraz önce değinmiş olduğumuz rehber yedekleme konusunda, istisnasız her telefon kullanıcısının kötü bir anısı bulunmaktadır. Yeni bir akıllı telefon aldığınızda veya telefonunuzu kaybettiğinizde ağzınızdan dökülen " Telefon önemli değil de içindeki rehber önemliydi " kelimelerinin acısını tekrar yaşamamak için, Google mühendislerinin geliştirdiği bu yazılımsal harikayı kullanmanızı katiyen tavsiye ederiz.

Desen kilidimi unuttum, garantiye girer mi ?


Mobil cihaz üreticilerinin ( ve hatta tüm sanayi firmalarının ) garanti kapsamına aldığı arızalar sadece fabrikasyon hataları içermektedir. Yani siz bir araba aldığınız zaman, düz yolda giderken arabanız arıza yaparsa ve siz firmanın belirttiği ( kaliteli yakıt, doğru zamanda yağ değişimi ) gibi unsurları yerine getirmişseniz, bu arıza garanti kapsamındadır. Aynı şekilde mobil cihazlarda da; siz günlük kullanımınız da dikkat edilmesi gereken tüm öğeleri yerine getirmişken telefonunuz aniden kapanmış ve açılmıyorsa, hiç bir sıvı teması veya düşme olmadığı halde sesi çıkmıyorsa gibi arızaları, yetkili servisler ücretsiz olarak onarım işlemine tabi tutmaktadır.

Ekran desen kilidi unutma konusunda hata tamamen kullanıcıya ait olduğu için, Türk Ticaret Hukuku'na göre ve firmaların esas aldığı kurallara göre bu problem garanti kapsamına girmez. Günümüzde bir çok üretici firma ve teknik servis, artan rekabet koşulları sebebiyle bu tür basit yazılımsal sorunları garanti kapsamında onarım veya yenileme işlemine tabi tutarak, müşteri memnuniyeti sağlamakta ve ticari kanadını güçlendirmektedir. Desen kilidinizi ilk unutmanızda yetkili servisin size memnuniyetle yardımcı olması, ikinci seferde aynı yardımı gösterecekleri anlamına gelmez. Bir atasözü tabiri ile eğer bir gün sütten ağzınız yanmış ise, yukarıdaki belirttiğimiz noktalara dikkat ederek yoğurdu üfleyerek yemenizi tavsiye ederiz.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

7 yorum:

 1. Telefonum tt175 ama desen kilidi unuttum format atildi ama bu sefer e mail adresini vr şifreyi istiyor lütfen yardım edin

  YanıtlayınSil
 2. Zafer şeras26 Ocak 2017 10:07

  Arkadaşlar benim telefonum Casper via e1 ve desenimi unuttum yanlış girince de şifrenimi unuttun diye bi buton da çıkmıyor ne yapacam bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim yoksa sıfırlıycam

  YanıtlayınSil
 3. Samsung galaxy grand prime da çıkıyomu lütfen 🚨 acil annemden korkuyorum daha telefonu dün aldık

  YanıtlayınSil
 4. Lenovo telefonlarda desen cizgimi unuttum acil

  YanıtlayınSil
 5. Yulduz yjumayewa@gmail.com

  YanıtlayınSil
 6. Muhabbet jumayeway@gmail.com

  YanıtlayınSil
 7. Muhabbet jumayeway@gmail.com
  Yulduz kiran

  YanıtlayınSil


EmoticonEmoticon