16 Ekim 2015 Cuma

Android System Webview Nedir, Neden Çok Şarj Tüketiyor ?

android-sistem-webview-ne-ise-yariyor

Android sistemi kendini sürekli yenileyen ve üstüne bir şeyler katılan bir sistemdir. Her yeni sürümde karşımıza belli başlı özellikler çıkmakta. Android System Webview özelliğide Android'in son çıkacak olan marshmallow Sürümünden önce ki sürüm olan Lollipop ile telefonlarımıza girmişti.
Android 5.0 Lollipop üzeri sisteme sahipseniz bu uygulama telefonunuzda yer almakta. Telefonunuzu aldığınızda kurulu gelen format attıktan sonra bile gelen bu uygulamayı gördüğünüz de acaba bu ne diye düşünmüşsünüzdür. Bu uygulama herhangi bir yerden açılmamakta bu nedenle virüs olarak düşünmüş olabilir, paniklenmeye gerek yok. Android sistemi ile kurulu gelen bir özelliktir bu. Bu sayfamızda Android sistem Webview nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.


Android system webview nedir ?


Android system webview basit olarak Chrome tarafından desteklenen ve Android uygulamalarının web içeriklerini görüntülemesini sağlayan bir sistem olarak tanımlanabilir. Yani bu demek oluyor ki uygulamaların dahili tarayıcı veya uygulama içerisinde gösterilmesine olanak sağlıyor. Android 5.0 Lollipop sürümü ile gelen bu özellik belli bir süre sonra Play Store'da yüklenmişti. Google Play Store'a eklediği Android system webview uygulaması sayesinde Android için güvenlik ve sistem iyileştirmelerini Play Store Android system webview Güncellemesi ile verebiliyor.
Sanırım Google bu özellik ile tüm işlemlerin uygulama içerisinde yapılmasını istiyor. webview özelliği sayesinde uygulama içerisinde herhangi bir internet sayfası açılacak ise Chrome,Opera gibi tarayıcılara gerek kalmadan uygulama içerisinden bu internet sayfası gösterilebiliyor. Zaman açısında faydalı bir özellik diyebilirim.ceply.net


Android system webview uygulaması nerede, neden açamıyorum ?


Bu özelliğe her ne kadar uygulama diye telaffuz etsek de aslında Lollipop sürümünün bir bileşeni. Bu yüzden cep telefonunuzun menü kısmında yer almamakta. Play Store üzerinden bu uygulamayı aradığınızda ve telefonunuzda kurulu bile olsa Play Store'da yer alan Uygulamayı aç butonu bulunmamakta. Sadece Kaldır butonu yer almakta.


Android system webview çok şarj tüketiyor


Ben ve bir kaç arkadaşımda cep telefonunun pil kısmında yer alan bilgilere göz gezdirdik. Ve hepimizin telefonunda bu özellik ilk 3 de yer almamakta. Android'in güvenlik ve sistem iyileştirmelerini hızlıca vermek için Play Store'a bile yüklediği bu uygulama nasıl olurda bu kadar şarj tüketir? Cevabı basit aslında. Bu özellik tıpkı Ekran gibi sürekli arka planda açık durmakta ve siz telefonu kapatmadığınız sürece sürekli çalışmaya devam etmekte. Uygulamalar açıldığında da aktif olan bu özellik pili en çok tüketen uygulamalar arasında liderliğe oynuyor neredeyse.


Peki bu kadar şarj tüketiyor, neden kaldırmıyoruz ?


Üstte de belirttiğim gibi bu özellik çok şarj tüketmekte. Hatta uygulamanın Play Store sayfasına girdiğinizde çoğu kişiden, Webview ne demek, neden bu kadar pil tüketiyor gibi sitemleri okuyabilirsiniz. Android tarafından Lollipop sisteminin bileşeni olarak geldiği için bu konuda biraz elimiz kolumuz bağlı gibi. En çok pil kullananlar arasında yer alan Ekran özelliğini nasıl kaldıramıyor isek bunda da durum böyle. ceply.net
Tabi yinede Android system webview nasıl silinir nasıl kaldırılır diye soru yöneten kullanıcılar için zahmetli yöntemler bulunmakta. Telefonunuza Root atarsanız bu özelliği kaldırabilirsiniz ancak kaldırmanızı hiç önermem. Kaldırınca pil kullanımı konusundan rahatlıyacağınızı sanarsınız ancak daha büyük zorluklar sizi bekliyor olacaktır. Webview telefonunuzda kurulu olmaz ise tüm Android uygulamalarınız verimli çalışmayacak ve sürekli uygulamalarınız çökecektir. Bu yüzden bu uygulamayı kesinlikle silmeyiniz veya kaldırmayınız.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

3 yorum:

 1. Peki bu Android Sistem Webview neden etkinleştirilmiyor

  YanıtlayınSil
 2. Htc u11 telefona sahibim.
  Neden etkinleştiremiyorum?
  :(

  YanıtlayınSil
 3. Galaxsi a7 2017 playstoreden etkinlestiriyorum tekrar otomatik olarak devredisi oluyor anlamis degilim ltfn yardim :-(

  YanıtlayınSil


EmoticonEmoticon