9 Ağustos 2015 Pazar

Android Telefonum Çok Isınıyor Sorunu Çözümü

telefon-isiniyorTeknoloji ne kadar gelişti denilse de, bana göre telefonların ısınması ve bataryasının kısa süre dayanması henüz teknolojinin tam gelişmediğine işarettir. Telefon ısınması insanı rahatsız eden ve kuşkulandıran durumlardan birisidir. Android cihazınızda sürekli bir uygulama veya oyun ile vakit geçirmek telefonunuzun ısınmasına neden olacaktır.

Android telefonlar neden ısınır ?


Akıllı telefonların en çok ısınmasına neden olan olay yüksek boyutlu oyunlardır. Telefonunuzda oyunu açtığınız anda Ram,işlemci devreye girecek ve telefonun tüm birimleri bu yüksek grafikleri ve oyun akışını göstermek için çaba gösterecektir. Yüksek boyutlu oyunlar 15 dk bile oynansa ısınma başlayacaktır. Hele bir de bu oynadığınız oyun online oyun ise daha çok ısınma olacaktır. Çünkü Wifi yada 3G veri akışı oyun boyu açık olacaktır.

Oyundan farklı olarak sürekli wifi ve 3G açık olması da telefonun ısınmasına neden olacaktır. Tabi bunlar sadece açık olunca olacak bir durum değil ancak Wifi veya 3G açık olunca sosyal ortam uygulamaları da açık olacaktır. WhatsApp, Facebook, Swarm gibi uygulamalardan sürekli bildirim gelecek ve birde nette sürekli sörf yaptığınızda telefon belli bir süreden sonra az da olsa ısınma evresine girecektir.

Bazı kullanıcılar Android cep telefonunun şarjda iken ısındığını dile getiriyor. Android telefonlar zaten şarj olurken az da olsa ısınacaktır. Buna yapacak bir şey yok. Tek yapmanız gereken telefon şarj da iken herhangi bir oyun oynamamak, 3G ve Wifi'yi açmamak ve telefonu kendi haline bırakmanız en mantıklı hareket olacaktır.

Telefonun ısınmaması için alınabilecek önlemler


Öncelikle telefonunuzda ki tüm uygulamaları gözden geçirin. Bazı uygulamalar telefon açıldığında başlangıçta otomatik olarak çalışmaya başlar. Masum gibi görünen bu uygulamalar sürekli arka planda çalışacak ve Ram tüketimini arttırmaya devam edecektir.

Telefonunuzda büyük boyutlu kaliteli oyunlar barındırıyorsanız bunları bir kez daha gözden geçirin derim : ) Oyunları seven bir Android oyuncusu iseniz bu duruma bir şey diyemeyiz ancak telefonların ısınmasında ki en büyük temel oyunlardır. Yok ben oyun oynamıyorum ancak küçük kardeşim sürekli oyun oynuyor diyenlerdenseniz , kardeşinize kaliteli oyunlar yerine basit ama hoşuna gidebilecek oyunlara alıştırın. Bu sayede telefonunuzu yormamış olacaksınız.

Telefonunuzun bataryası ve şarj aleti kesinlikle orijinal olmalıdır. Artık son çıkan Android telefonların bataryası sökülmüyor , bu yüzden sahte batarya kullanma şansı yok. Ancak orijinal olmayan şarj aletlerine dikkat edilmeli.

Cep telefonunuzun şık görünmesi veya yere düşünce zarar görmemesi için edindiğimiz kılıflarda ısınmada etkin bir rol oynamakta. Telefonunun arka kısmının tamamen kaplanmasını sağlayan bu kılıflar eğer telefonun hiç hava almamasını sağlıyor ise telefonun ısınmasına neden olabilmekte. Bunun için kaliteli yerlerden kaliteli kılıflar edinmek faydalı olacaktır.

Bazı Android kullanıcıları telefonun bildirim kısmında gelen iletilere dikkat etmemekte. Bu bildirimler telefonunuzun arka planında olanları size bildirmek için görevlidir. Bildirim kısmına genelde Wifi'ye bağlanıldığında veya Mobil veri açıldığında Google Play güncellemeleri gelir. Bu Google Play Otomatik güncellemelerini ayarlar kısmından kaldırmazsanız telefonunuz her internete bağlandığı an bu uygulama ve oyunları güncellemeye başlar. Sizde telefonunuzda bir çok uygulama barındırıyorsanız bu uygulamar sıra ile güncellenmeye başlayacak ve oldukça büyük veri akışlar olacak. Bu da telefonunuzu yoracak ve ısınmasına zemin hazırlayacaktır.

Artık yeni Akıllı telefonların bataryasını kendimiz değiştiremediğimiz için tek çare servise değiştirmek. Yeni bir telefonunun bataryasının sağlık süresi 1-2 yıldır. 2 Yıldan sonra o batarya tam olarak performans veremeyecektir. Bu yüzden ortalama 1,5 yıl içerisinde telefonunuzun bataryasını servise göndererek değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

Son yıllarda bazı telefonların kullanıcıların elinde patladığına dair haberlere denk gelmişsinizdir. Bu durumu yaşamamak için batarya kontrolünüzü ihmal etmemelisiniz. Telefonunuzun bataryasının şişip şişmediğini gün içerisinde göz kararı ve elinizle kontrol edebilirsiniz. Ayrıca telefonunuzu çok sıcak ortamlarda bulundurmak hem telefonunuza zarar verecektir, hemde ısınmasına neden olacaktır. Direk güneş gören mekanlarda, çanta gibi kapalı ortamlarda telefonunuzu bulundurmamak yararlı olacaktır.

Eğer telefonunuza donanımsal ve kullanım yönünden önem verdiğini düşünüyor ve telefonunuzun halen ısındığını dile getiriyorsanız, telefonunuza format atmanızda fayda vardır.

Bu sayfamızda dile getirdiğimiz bilgiler bizim gözlemlerimiz ve diğer internette ki kişilerin görüşleridir. Telefonunuzun bataryasınının çok ısındığını veya şiştiğini düşünüyorsanız garanti süreniz var ise garanti ile yok ise sağlam bir tamirciden yardım istemeniz yararınıza olacaktır. 

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon