31 Temmuz 2015 Cuma

Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Zararlı mı ?

telefonu-gece-sarj-etmekCep telefonunuzu sizde bazen sabaha kadar şarjda bırakmışsınızdır. Ancak bazen aklımıza bu konuya dair bir şüphe düşebilir. Acaba Telefonu gece şarjda bırakmak zararlı mı diye bir soru mırıldana bilirsiniz kendi kendinize.

Eğer eski model bir telefon kullanıyorsanız ve telefonunuz artık son demlerini yaşıyorsa gece boyu şarj etmek telefonunuza ve bataryanıza zarar verebilir. Ancak yeni nesil Akıllı telefonlarda böyle bir zarardan bahsedemeyiz. Yeni nesil telefonlar ile bu sorun aşılmış.

Yeni nesin Akıllı telefonlarda bulunan Lion bataryalar, tam dolduktan sonra gelen enerjiyi kesiyor ve telefonunun dolduktan sonra enerji almamasını sağlıyor. Ancak gece şarjda olan telefon ferah bir yerde olması ve herhangi bir yorgan gibi şeyle çevrili olmamasına özen gösteriniz. Ayrıca telefonunuzun şarj kablosu orijinal değil ise gece şarjda bırakmamanızı öneririm. Yine de gece şarj da bırakma işlemini çok mecbur kalmadıkça yapmamanızı tavsiye ederim.

Telefonu gece boyunca şarjda bırakmak telefonunuzu hemen bozacak kadar zarar vermeyecektir ancak az da olsa bataryayı etkileyebilecektir. Çünkü uzmanlar telefonunuzun batarya seviyesi %15'den aza düşmeden şarj etmenizi ve %80'e vardığında şarj işlemini bitirmenizi öneriyor. Telefonunuzun şarjı bitip kapanmamasına özen gösterin ve %100 oluncaya kadar şarj doldurmaya çalışmayın. Ayda 1 olacak şekilde bataryayı tam bitirip tam doldurarak batarya kalibrasyonu işlemini tamamlayabilirsiniz.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon