21 Temmuz 2015 Salı

Android Telefonum Sürekli Donuyor Sorunu ( Çözüm )

telefonAndroid cep telefonlarının sürekli kullanılması nedeni ile belli başlı sorunlar bazen gün yüzüne çıkabilmekte. Cep telefonum sürekli donuyor ve reset atıyor diyen kullanıcılar için Android telefon neden sürekli donar adlı konuyu ele alacağız.

Fabrikadan elimize ulaşan Android Akıllı telefonların bazıları saf Androidli bir şekilde gelmekte, bazıları ise üretici tarafından ek uygulamalar ile gelmekte. Akıllı telefonlar ilk alındığında ilk kullandığımız aylar tam istediğimiz gibi hızlıdır. Bu hız kullandıkça azalma gösterebilir. Birde bunun yanına donma sorunu eklenirse telefon kullanma isteğiniz kısa bir sürede kaybolabilir.

Akıllı Telefonlar neden donar ?


Öncelikle güvenmediğiniz uygulamaları ve apk dosyalarını telefonunuza kurmamanızı öneririm. Cep telefonunuzun açık uygulamaları gösteren Görev yöneticisi kısmına giriniz. Burada kullandığınız, kullanmadığınız veya arka planda çalışan tüm uygulamaları görebilirsiniz. Burada çok Ram kullanan ve arka planda çalışan uygulamaları devre dışı bırakın veya işinize yaramayacak ise kaldırın.

Cep telefonunuzun ana ekranında basit wallpaper kullanmaya özen gösterin. Android Akıllı telefonunuzun ana ekranına veya menü arka planına koyacağınız hareketli duvar kağıtları veya GİF resim dosyaları ana ekranda yavaşlama yapacak ve çok işlem açıldığında donabilecektir.

Telefonunuzun Ram'ini hafifletmek için bazı uygulamaları kullanabilirsiniz. Ccleaner tarzı uygulamalar bu işte işinize yarayacaktır.

Cep telefonunuzda bulunan yüksek boyutlu uygulamalar cep telefonunuzun daha fazla RAM kullanmasına sebep olabilir. Çok fazla boyutlu ve çok sayıda uygulama barındırmamanız yararınıza olacaktır.

Telefonun donma sorununu nasıl çözerim ?


Yukarıda ki anlattığımız maddelere dikkat ederseniz bu sorunu önlemiş olabilirsiniz. Ancak cep telefonunuz artık yeni nesil telefonlara göre geride kalmış ise fazla zorlamamak gerek. Yenilemeniz iyi olacaktır. 

Kendinize bir zaman dilimi belirleyin ve telefonunuzun yedeğini alarak arada format atma işlemi yapınız. Ayrıca telefonunuzda yer alan Fotoğraf, belge ve müzik gibi dosyalarınızı bilgisayara aktarmanız veya HDD'de depolamanız yararınıza olacaktır.

Telefonum donuyor ve reset atıyor, ne yapmalıyım ?


Hafıza kartınıza format atın. Zararlı yazılım hafıza kartınıza bulaşmış olabilir ve sorun bu olabilir. Hafıza kartınızı çıkarın ve bilgisayar üzerinden format atın. Hafıza kartı formatlama işleminden sonra sorun devam ediyor ise Cep telefonunuza format atmayı deneyin. Verilerinizi yedekleyin ve cep telefonunuza format atınız. Format atma işleminden sonra da düzelmez ise garantisi devam ediyorsa telefonunuza garantiye gönderiniz.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

10 yorum:

 1. Dedin gibi yaptım işe yaradı

  YanıtlayınSil
 2. Ben telefonuma format attim fakat androit robot ekrandan gitmiyor ne yapmaliyim

  YanıtlayınSil
 3. Samsung mega telefonun donuyor ekranini degistiktensonraoldu neden olabilir

  YanıtlayınSil
 4. Ben sizin dediğiniz her seyi yaptım fakat ise yaramadı cclenar diye bir uygulama var onu indirdim ve hala telefonum donuyor telefonumun markası J1 donmasindan dolayı da klavyem sürekli başka yazılar yazıyor

  YanıtlayınSil
 5. Ya benim telefonum arama yaparken kararıyor ve karşıdaki kapatana kadar ben bişey yapamamıyorum bi yardım edin lütfen 😊😊

  YanıtlayınSil
 6. Benim sadece instagram facebook youtube bunlarda kasma oluyor neden acaba

  YanıtlayınSil
 7. Telfonum grand prime hafiza ve ram boş ama hala donuyor

  YanıtlayınSil
 8. ben de yaptim ama olmuyor/hala donuyor/yardim ederseniz sevinirim

  YanıtlayınSil
 9. Telefonum donuyo ve yeterli depolama alani yok diyo birde telefonumdaki virüsleri nsl yok edebilirim

  YanıtlayınSil
 10. Menim telefonum x bodur men nece dafa yeniden baslatdim olmuyor yine donuyor

  YanıtlayınSil


EmoticonEmoticon