Android Telefonum Sürekli Donuyor Sorunu ( Çözüm )

telefonAndroid cep telefonlarının sürekli kullanılması nedeni ile belli başlı sorunlar bazen gün yüzüne çıkabilmekte. Cep telefonum sürekli donuyor ve reset atıyor diyen kullanıcılar için Android telefon neden sürekli donar adlı konuyu ele alacağız.

Fabrikadan elimize ulaşan Android Akıllı telefonların bazıları saf Androidli bir şekilde gelmekte, bazıları ise üretici tarafından ek uygulamalar ile gelmekte. Akıllı telefonlar ilk alındığında ilk kullandığımız aylar tam istediğimiz gibi hızlıdır. Bu hız kullandıkça azalma gösterebilir. Birde bunun yanına donma sorunu eklenirse telefon kullanma isteğiniz kısa bir sürede kaybolabilir.

Akıllı Telefonlar neden donar ?

Öncelikle güvenmediğiniz uygulamaları ve apk dosyalarını telefonunuza kurmamanızı öneririm. Cep telefonunuzun açık uygulamaları gösteren Görev yöneticisi kısmına giriniz. Burada kullandığınız, kullanmadığınız veya arka planda çalışan tüm uygulamaları görebilirsiniz. Burada çok Ram kullanan ve arka planda çalışan uygulamaları devre dışı bırakın veya işinize yaramayacak ise kaldırın.

Cep telefonunuzun ana ekranında basit wallpaper kullanmaya özen gösterin. Android Akıllı telefonunuzun ana ekranına veya menü arka planına koyacağınız hareketli duvar kağıtları veya GİF resim dosyaları ana ekranda yavaşlama yapacak ve çok işlem açıldığında donabilecektir.

Telefonunuzun Ram’ini hafifletmek için bazı uygulamaları kullanabilirsiniz. Ccleaner tarzı uygulamalar bu işte işinize yarayacaktır.

Cep telefonunuzda bulunan yüksek boyutlu uygulamalar cep telefonunuzun daha fazla RAM kullanmasına sebep olabilir. Çok fazla boyutlu ve çok sayıda uygulama barındırmamanız yararınıza olacaktır.

Telefonun donma sorununu nasıl çözerim ?

Yukarıda ki anlattığımız maddelere dikkat ederseniz bu sorunu önlemiş olabilirsiniz. Ancak cep telefonunuz artık yeni nesil telefonlara göre geride kalmış ise fazla zorlamamak gerek. Yenilemeniz iyi olacaktır. 

Kendinize bir zaman dilimi belirleyin ve telefonunuzun yedeğini alarak arada format atma işlemi yapınız. Ayrıca telefonunuzda yer alan Fotoğraf, belge ve müzik gibi dosyalarınızı bilgisayara aktarmanız veya HDD’de depolamanız yararınıza olacaktır.

Telefonum donuyor ve reset atıyor, ne yapmalıyım ?

Hafıza kartınıza format atın. Zararlı yazılım hafıza kartınıza bulaşmış olabilir ve sorun bu olabilir. Hafıza kartınızı çıkarın ve bilgisayar üzerinden format atın. Hafıza kartı formatlama işleminden sonra sorun devam ediyor ise Cep telefonunuza format atmayı deneyin. Verilerinizi yedekleyin ve cep telefonunuza format atınız. Format atma işleminden sonra da düzelmez ise garantisi devam ediyorsa telefonunuza garantiye gönderiniz.

10 thoughts on “Android Telefonum Sürekli Donuyor Sorunu ( Çözüm )

 1. duygu Reply

  Ben telefonuma format attim fakat androit robot ekrandan gitmiyor ne yapmaliyim

 2. ferhat Reply

  Samsung mega telefonun donuyor ekranini degistiktensonraoldu neden olabilir

 3. Reber Reply

  Ben sizin dediğiniz her seyi yaptım fakat ise yaramadı cclenar diye bir uygulama var onu indirdim ve hala telefonum donuyor telefonumun markası J1 donmasindan dolayı da klavyem sürekli başka yazılar yazıyor

 4. Anonim Reply

  Ya benim telefonum arama yaparken kararıyor ve karşıdaki kapatana kadar ben bişey yapamamıyorum bi yardım edin lütfen ??

 5. Anonim Reply

  Benim sadece instagram facebook youtube bunlarda kasma oluyor neden acaba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.