8 Haziran 2015 Pazartesi

Apple iOS 9 Tanıtıldı ! iOS 9 ile Gelen Yeni Özellikler

ios-9iPhone, iPad ve iPod'lar için gelecek olan iOS 9 sürümü 8 haziran tarihinde canlı yayın ile kullanıcılara aktarıldı. Apple'ın WWDC 2015 etkinliğinde tanıttığı iOS 9 Özellikleri üst düzey olmasa da yine de insanı heyecanlandıran türdendi.Apple, iOS 9 için önceden " bugüne kadar ki en gelişmişi " ifadelerini kullanmaktan hiç çekinmiyordu. Etkinliğin sonunda olan şarkılarda renk kattı.

iOS 9 Hangi yeni özellikler ile geliyor:

HomeKit'in iOS 9 ile geleceğini duyuran Apple, bu uygulama ile evinizde teknoloji ile iç içe olmanıza yardımcı oluyor.Akıllı ev aletleri ve garajları yönetebileceğiniz HomeKit uygulaması Wireless desteği ile hizmet sunmakta.

Apple-iOS-9

Bir diğer özellik ise Apple Maps ile sunulacak olan Transit Map özelliği. Bu özellik ile harita üzerinde ulaşım araçlarının bilgileri de ekleniyor. Bulunduğunuz yol üzerinde yer alan toplu taşıma araçları, gideceğiniz noktaya giden araçların gidiş saatleri tarzı bilgilerin yer alacağı bu ekran ilk olarak Amerika gibi yerlerde test edilecektir. Türkiye'de uygulanması bana göre zor gibi.

ios9-mapstransit

iOS ile başlayan Siri çılgınlığı iOS 9 üzerinde de gelişmiş versiyonu ile devam edecek. Tasarımı daha da renklenen Siri artık adeta tam asistanınız olacak. Siri üzerinde dışarıda iken " eve gidince makineyi çalıştırmam gerek " talimatını veriyorsunuz ve siz eve geldiğinizde Siri size bunu hatırlatıyor. Çok ilgi çekici değil mi ? :)

iPad Air, Air 2, iPad Mini 2 ve iPad Mini 3 modelleri için gelecek olan çoklu ekran özelliği, 2 sekme isteyen kullanıcılar için güzel bir yöntem olacak. Ekranın sağında soluna kaydırma işlemi yapıldığında Multitasking özelliği devreye giriyor.

ios-9-multitasking

Apple cihazınızda müziği dinlediniz ve kapatmak zorunda kaldınız. Daha sonra tekrar dinlemek için kulaklığınızı taktığınızda müzik kaldığınız şarkıdan devam ediyor. Müzik listesi uzun olanlar için gayet iyi bir özellik diyebilirim.

iPhone cihazımızı rehberimiz de olmayan biri ararsa bunun kim olduğunu şirin asistanımız Siri hatırlatacak. Bana göre gecenin en ilgi çekici özelliği olma ünvanını tek başına alabilir.Rehberinizde olmayan biri sizi aradığında, Siri uygulaması bu kişinin kim olduğunu tahmin etmeye çalışacak ve size ekranda kimin olduğunu gösterecek.

iOS 9 ne zaman çıkacak ?

Apple şu an sadece Geliştiriciler için iOS 9'u sunarken , Temmuz ayında iOS 9 Beta'yı kullanıma sunacağını açıkladı.Kasım aylarına doğru iOS 9'un tam sürümünün geleceği dile getirildi.

iOS 9 hangi cihazlara gelecek ?

iPad 2, 3. jenerasyon iPad, 4. jenerasyon iPad, iPad Air, iPad Air 2, iPad Mini, iPad Mini 2, iPad Mini 3, iPhone 4S, IPhone 5, iPhone 5C, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, 5. jenerasyon iPod touch…

iOS 9'u ne kadarlık bir yer kaplayacak, boyutu nedir ?

iOS 8 ile 4.6GB'a kadar alan kaplayan Apple, iOS 9 ile bu sorunu aşmış gibi. iOS 9 cep telefonunuzda 1.3 GB yer kaplayacak.

Kaynak: webtekno

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon