Android Telefonum Hafıza Kartını Görmüyor ! ( ÇÖZÜMÜ )

android-hafiza-karti-sorunuAndroid cep telefonum hafıza kartını görmüyor tarzı sorunları olduğunu dile getiren kullanıcılarımız bulunmakta. Android cep telefonları için depolama birimi olarak kullanılan hafıza kartları, bir çok kişinin fotoğraf ve müziklerini depoladığı bir birim olarak kullanılıyor.

MicroSD hafıza kartları bazı Android cep telefonlarında çalışmayabilir. Hafıza kartını taktığınızda cep telefonunuzun dosya yöneticisi kısmında Hafıza kartınız çıkmıyor ise yanlış giden bir şeyler var demektir. Telefonda hafıza kartı çıkmıyor sorusunu yönelten kullanıcılarımıza, bu sorunun çözümü için bir kaç yol göstereceğiz.

Android Hafıza Kartı Sorunu Çözümü:

İlk olarak yapmanız gereken hafıza kartınızı bilgisayarınıza takıp format atmaktır. Eğer Hafıza kartınız telefonda açılmıyor ama bilgisayarda açılıyor ise bilgisayarda dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz. Ancak bilgisayarda da açılmıyor ise veri kurtarma programlarını kullanarak hafıza kartında ki dosyaları yedekleyebilirsiniz. 7 Data Programı yedekleme işlemi için işinizi görecektir. Bilgisayarınıza taktığınız hafıza kartını biçimlendirerek telefon hafıza kartını görmüyor sorununu kolayca çözebilirsiniz.

Bu formatlama işlemini bilgisayara gerek kalmadan da yapabilirsiniz. Hafıza kartınız Android telefonda takılı iken AYARLAR > DEPOLAMA kısmına geliniz. Burada yer alan Hafıza kartını Formatla / Harici belleği sil seçeneğini seçiniz. Ancak hafıza kartından her şeyin silineceğinin farkında olun ve yedeklemeyi unutmayın. Hafıza kartının içeriğini sildikten sonra telefonunuzu kapatıp açın , eğer bu sorununuzu çözmezse okumaya devam edin.

ES Dosya Yöneticisi uygulaması ile yapacağımız bir işlem var. Buraya tıklayarak ilgili uygulamayı Android cep telefonunuza kurunuz. Uygulamayı kurduktan sonra ayarlar kısmından

/system/etc yolunu takip edin ve buradan vold.fstab dosyasını arayın. Bulduktan sonra bu dosyayı text editör ile açın ve aşağıda yazılan satırı bulun.

dev_mount sdcard /mnt/sdcard 34 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host

hboot versiyonu 1,25 ise 34 yazan yeri 33 yapın.

hboot versiyonu 1,28 ise 33 yazan yeri 34 olarak değiştirin.

Bu işlemleri yaptığınız halde düzelmedi ise hafıza kartınızın üzerine bir soğuk su içmeniz gerekmekte. Bir başkasının hafıza kartını kendi cep telefonunuza takın ve çalışıp çalışmadığına bakın. Eğer bu başkasının hafıza kartı sorunsuz çalışıyor ise telefonunuzun Micro SD Kart yuvasında bir sorun var demektir. Telefonunuzun firmasına durumu anlatarak garantiye verin.

9 thoughts on “Android Telefonum Hafıza Kartını Görmüyor ! ( ÇÖZÜMÜ )

 1. ayşe Reply

  dosyalarımda görünüyor fakat galeride ve müzik çalarda görünmüyor
  Ne yapabilirim

 2. hasan Reply

  hiçbir şekilde kart görünmüyor, karta fiziki hiçbir darbe almadı, netteti bir çok şeyi denedim, kart toshibanın, telefon smart 6 vodafone?

 3. pc Reply

  1 kişi de dememiş hafıza kartında şifre vardır oyuzden pc de de telefondada acılmıyodur diye şifre varsa kartta nereye takarsan tak acılmaz.

  • Anonim Reply

   şifre belli olur. kendi kullandığı telefondaki şifre neden aniden silinsin

 4. pc Reply

  1 kişide dememiş hafıza kartınızda şifre varsa açmaz pc de açmaz telefonda açmaz görmüyo sanıyosunuz ama şifre oldugu için açmıyodur.

 5. Mertcan Reply

  hafıza kartını telefona taktım ama telefonda tık yok hafıza kartını taktığımı algılamıyo

 6. Adem Reply

  Ben zaten bu kartı kullanıyordum bi ara resimler yarım görünmeye başladı 2 gün sonra bi bakyım bütün resimler gitmiş hafıza kartını görmüyor. Yardımcı olun bütün anılarım orda

 7. Anonim Reply

  Adem kardes aynisini ben yasadim ilk basta yarim gosteriyodu daha sonra temenni gitti haledebildinmi ?

 8. pinar Reply

  ya lütfen yardım edin hem bilgisayar da da okunmuyor …telefonda da taktığımda biçimlendir diyor ama verileri görünmüyor ki nasıl yedekleyeceğim yardım edin acelee :( :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.