18 Nisan 2015 Cumartesi

Periscope Uygulaması Nasıl Kullanılır ?

periscope canlı yayın nasıl yapılırPeriscope nedir ?

Periskop, deniz ve kara savaşlarında, harekatı kolaylaştırmak maksadıyla kullanılan, emniyetli mesafelerden hedefe görünmeden incelemeye yarayan optik bir alettir. ( Ayrıntılı bilgi - https://tr.wikipedia.org/wiki/Periskop )

Üstte ki tanımdan esinlenilerek bu uygulamaya Periscope ismi verilmiş. Periscope uygulaması da orijinal kullanımı gibi cep telefonumuz ile canlı yayın görüntüleri oluşturmamızı sağlıyor. Oluşturduğunuz bu canlı yayın ile bulunduğunuz konumda ki konseri veya eğlenceli gösterileri evde ki arkadaşınıza gösterebilirsiniz.

android-periscope-twitter
Twitter'ın Periscope uygulamasını bünyesine katmasından sonra kullanıcıların hizmetine sundu. Tüm Dünya'da ki kişilerin kullanabileceği bu uygulama şu anlık sadece iOS cihazlarda kullanılabiliyor. iOS Cep telefonunuzda Twitter aracılığı ile bu harika uygulamayı kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ne işe yaradığı hakkında üstte ki açıklamalara göre sizde bir şeyler çıkarmışsınızdır. Bulunduğunuz konumdan telefonunuzun kamerası ile canlı yayın yapıyorsunuz ve Twitter'da sizi takip edenlerin bu canlı yayını izlemesini sağlıyorsunuz.

Oldukça keyifli olan bu uygulama hayatımızın her anında işe yarayacaktır bence. Örneğin bir arkadaşınız ile konsere gideceksiniz ancak arkadaşınız çok hasta ve gelemiyor. Konserde açın Periscope uygulamasını ve onun evinden canlı olarak konseri izlemesini sağlayınız.

periscope-uygulamasi prescope

UYARI : Periscope uygulaması ile son günlerde bir çok kurum dava eşiğinde. Yaptığınız yayınlara dikkat etmelisiniz. Periscope uygulaması ile hiç bir şekilde maç yayını, ücreti ile girdiğiniz sinema -tiyatro - konser yayınları yapmayınız. 

Periscope Uygulaması Nasıl Kullanılır ?


Periscope Uygulamasını Android Cep telefonunuzdan açın ve Twitter'a giriş yapınız. Bu adresten iOS için, bu adresten Android için indirebilirsiniz. İster Periscope hesabı oluşturun , isterseniz de Sign in with Twitter'a tıklayarak mevcut Twitter hesabınız ile giriş yapın.

periscope-android periscope-android-ap

Periscope programını açınca karşınıza Watch, Broadcast ve People seçenekleri gelecek. Watch seçeneğini televizyon kanallarınız gibi düşünebilirsiniz. Watch sekmesinde şu anda canlı yayın yapan kullanıcıları görebilirsiniz. " Yok ben ne yapayım başkasının canlı yayınını " der iseniz sizi Broadcast sekmesine alalım. Bu sekmede kamera ve mikrofon erişimi yapılarak canlı yayın hizmeti başlıyor. People sekmesi ise Dünya genelinde Periscope uygulaması kullanan insanları görebilir, bu kullanıcılar arasında arama yaparak arkadaşlarınızı bulabilirsiniz.

Periscope Uygulamasında Canlı yayın nasıl yapılır ?


Periscope uygulamasına giriş yaptıktan sonra artık gerisi çok kolay. Uygulamada ortada yer alan kırmızı renkte ki yuvarlak kamera ikona tıklıyoruz. İkona tıkladıktan sonra videonuzun kimin tarafından erişebileceğini seçebilirsiniz. Broadcast Title ( Yayın başlığı ) kısmını , canlı yayınızın ismi ne olacaksa onu giriyorsunuz. Ardından başlığın altında ki yukarı ok ile Location bilgilerine izin veriyorsunuz ve Start Broadcast'e dokunarak hemen canlı yayın yapmaya başlayabilirsiniz. Canlı yayınınız başladı ise Live yazısı gözükür. Ekrana 2 kere art arda dokunduğunuzda kamera ön - arka arası geçiş yapacaktır.

Aşağıda ki resimde olduğu gibi başlığı girin ve Start Broadcast butonuna tıklayınız. Başlığın altında yer alan 3 tane seçenek var.Birincisi sizin Location ( yer bilgilerinizi ) uygulamada göstermekte. 2.si ise sadece Twitter takipçilerinize yayınınızı göstermenize yarıyor. Üçüncü seçenek ise bu yayını Twitter hesabınıza postlamanıza yardımcı oluyor.

periscope-yayin-nasil
Canlı yayınızı izleyen kişilerde ekranda size canlı olarak aktarılmaktadır. Canlı yayınınızı bitirmek istediğinizde ise Stop Broadcast seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

 

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

3 yorum:


EmoticonEmoticon