30 Nisan 2015 Perşembe

1 Mayıs'tan itibaren Reklam Sms'leri gelmeyecek !

1-mayis-smsBTK'nın yapmış olduğu çalışma neticesinde artık cep telefonlarımıza reklam Sms'leri gelmeyecek. 1 Mayıs 2015 tarihinde devreye girecek olan Elektronik ticarete göre ticari maksatlı reklam ve tanıtım mesajları gönderilmesi tamamen yasaklandı.

1 MAYIS TARİHİNDE FİRMALARIN SİZDEN İZİN İSTEMESİ


1 mayıs tarihinde bir çok firmadan gelen SMS ve Maillere dikkat etmişsinizdir. Sizden izin istiyoruz şeklinde. Eğer o ilgili firmadan kampanya , haber veya fırsat ürünlerinden bana SMS gelmeye devam etsiz diyorsanız EVET Yazıp onaylamanız gerekmekte. " eee hayır butonu yok " dediğinizi duyar gibiyim. Bu mail veya SMS'e hiç bir şey yapmaz sessiz kalırsanız bu " Onay vermiyorum " anlamına gelmektedir.

Bu yasağa rağmen halen reklam sms gönderen olursa 50 Bin Tl para cezasına çarptırılacak. Ayrıca sadece ilgili Reklam Sms'ini gönderen firma değil SMS reklamına aracı olan Operatör firmada sorumlu olacak.

Yeni e-ticaret yani elektronik ticaret düzenlenmesi ile yürürlükler 1 Mayıs'ta aktif olacak ve cep telefonu kullanıcıları derin bir oh çekecek . Şüphesiz ki telefon kullanıcıların çoğu telefonuna gelen reklam mesajlarından bıkmıştır. Bu reklam smslerini engellemek diye bir şey yoktu. Ancak BTK'nın 1 Mayıs 2015 tarihinde devreye girecek olan maddeleri ile kullanıcıya izni olmadan SMS reklamı atmak yasak.

Olayın hem pozitif , hemde negatif durumları bulunmakta. Pozitif durumuna bakacak olursak Türkiye'de ki telefon kullanıcıları artık SMS yağmuruna mağdur kalmayacak. Ancak negatif kısmına bakar isek : "Yapılan araştırmalara göre ise çağrı merkezi sektöründe çalışan 80.000 kişinin yüzde 25’i dış arama yapıyor. Dolayısıyla bu kanun uygulandığı zaman yaklaşık 15.000 kişi işini kaybedecek. Ayrıca genele bakıldığında tüm sektörün iş hacmi yaklaşık yüzde 15’e kadar gerileyecek. "

Artık SMS ile reklam dönemi kapandığına göre artık reklamlar Mail adresi üzerinde yapılmaya başlanacak. FİRMALARIN ÇOĞU SMS İLE İZİN İSTEMEKTE, karar sizin. Reklam SMS'leri o firmadan bana gelsin diyorsanız evet demeniz yeterli olacaktır.

KAYNAK: WEBTEKNO

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon