4 Mart 2015 Çarşamba

Telefonun Orijinal olup olmadığını öğrenmek

telefon orijinalliği bulmakCep telefonunuzu aldınız ancak bir takım şüpheleriniz mi var? Bu şüphelerden en büyüğü de " acaba telefonum orijinal mi " şüphesidir. Bu şüphe herkesin kafasında soru işareti bırakabilir. IMEI sorgulaması yaparak bu şüpheleri kafanızdan atabilirsiniz. Cep telefonunuz replika veya sahte olabilir. Bunu önceden bilmek için IMEI sorgulaması işinize yarayacaktır.

iPhone Sahte olup olmadığını anlamak:

Cep telefonunuzun Ayarlar kısmından > Hakkında kısmına girdiğinizde IMEI kodu yazıyor . iPhone 4, 4s, iPhone 5 ve iPhone 6 cihazlarınızda hakkında kısmında IMEI yazıyor ise telefonunuz orijinaldir.

Samsung telefon orijinal mı öğrenmek:

Samsung cep telefonlarınızda Ayarlar > Sistem ayarları > Cihaz hakkında bölümüne ulaşıyoruz. Cihaz bölümünü açtıktan sonra Model numarasının altında Android sürümü yazmaktadır. Android sürümünün üzerisine 6-7 kere art arda basın ve karşınıza Android sürümünün resmi gelecektir. Bu ekran geliyor ise telefonunuz orijinaldir.

Android telefonların orijinal olup olmadığını nasıl öğrenebilirim :


Android arama ekranında *#06# tuşlarını tuşluyoruz. Uzunca bir IMEI kodu çıkacaktır. Bu IMEI kodunda 7 ve 8. numaraları bizim için önemlidir. Bu 7 ve 8. numaralar ülke kodunu temsil etmektedir. Eğer IMEI kodunuzun 7 ve 8.hanesinde  01 veya 10 numaraları çıkıyor ise telefonunuz kaliteli üretim ve orijinaldir. SİZDE HANGİ NUMARALAR ÇIKTI YORUMDA BELİRTEBİLİRSİNİZ, CEVAP VERİLECEKTİR.

Telefonun Yurt dışından getirilip getirilmediğini öğrenmek:


Telefonun Yurt dışından yasal yollar ile ithal edilip-edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup-olmadığını turkiye.gov.tr adresinden sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Buraya tıklayarak sorgulama ekranına ulaşarak IMEI kodunuzu girerek öğrenebilirsiniz.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

1 yorum:


EmoticonEmoticon