22 Kasım 2014 Cumartesi

Telefonumun Bataryası pili neden çabuk bitiyor ?

Etiketler: telefon pili neden biter, telefon pili çabuk bitiyor, telefonun şarjı dayanmıyor, telefonumun pili dayanmıyor napıcam
telefonun pili neden çabuk bitiyor


Cep telefonları günümüzde oldukça fazla kullanılıyor. Sadece konuşma ve mesajlaşma için değil, bunların yanında oyun, sosyal iletişim ve internet gibi amaçlarla da kullanılıyor. Hal böyle olunca da telefonların bataryaları bir yerden sonra artık dayanmıyor ve çabucak bitmeye başlıyor. Bu gibi durumların sebepleri ve nasıl önüne geçilebileceği hakkında birkaç kelime yazalım dedik.
Telefonumun pili çabuk bitiyor diyenler öncelikle sorunun ne olduğunu bulmalıdır. Bunun için de dikkat edilmesi gereken ilk şey telefonun bataryasının doldurulma sıklığıdır. Telefonun pili tamamen bitmeden onu şarja takmak hem pilin ömrünü kısaltır hem de pilin normal dolum seviyesine ulaşamadan dolmuş gibi görünmesine sebep olur. Bu durumu önlemek için her akşam telefonunuzu şarja takmadan önce olabildiğince pilin sıfırlanmasını sağlamalısınız.

Gün içerisinde yaptığınız konuşma ve mesajlaşmalar ile birlikte internet gezintileri pilleri azaltmaktadır. Bu normal bir durumdur ancak arka planda çalışan uygulamalara dikkat etmek gerekir. Eğer pilinizde bir sorun yok, şarjını düzgün yapıyorsunuz ama hale bu pilin çabuk bitmesi durumu var ise kesinlikle arka plan uygulamalarından şüphelenmelisiniz. Bu uygulamalar; Twitter, Facebook, Snapshot, Swarm ve Instagram gibi uygulamalardır. Bu uygulamalar arka planda çalışarak her güncellemeyi telefonun algılamasını sağlar. Böyle olunca da telefondan hem ram kullanan hem de şarjın daha fazla bitmesine sebep olan bu uygulamaları kapatarak biraz olsun tasarruf sağlayabilirsiniz.

Telefonunuzda oynadığınız oyunlar da şarjın daha fazla bitmesine sebep olmaktadır. Oyunun boyutu, kalitesi ve kullandığı ram bu etkiyi azaltmakta ya da artırmaktadır. Buna dikkat ederek oyunlarınızı yeteri kadar sürede oynayınız.

Telefonun ekran parlaklığı ve sesli uyarıları da şarjı etkileyen diğer unsurlardır. Özellikle uzun süre açık kalan telefonlardaki ekran parlaklığını düşürmek size daha fazla pil tasarrufu sağlayacaktır.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon