20 Kasım 2014 Perşembe

Root atmak nedir ? Root Atmanın Faydaları nedir ?

Android telefona root yapmanın faydaları ve zararları vardır. Root Nasıl atılır, telefona herhangi bir zararı var mı ? bu sayfamızda göreceğiz.

Root atmanın faydaları nelerdir

ROOT NEDİR ?
Android telefonlar linux tabanlıdır. Linux'da yöneticiye verilen isim " Root "dur. Ancak Android cep telefonlarında , telefonunu kullanırken siz ROOT yetkisine sahip değilsiniz. Bu yetkiye sahip olamadığınız içinde telefon içinde ki dosyaları ,programları değiştirmeye yetkiniz olmuyor.

Yok ben telefonumu artık klasik kullanmak istemiyorum diyor iseniz, telefonunuza root atabilir ve yetkilere sahip olabilirsiniz. Genellikle cep telefonu ve tablet üreticileri root yetkilerini kullanıcılara kapatır. Böylelikle kişilerin cihazlara tam anlamıyla hükmetme yetkisini ellerinden alıyor. 

Ancak Android dünyasına ilgi duyan kişilere cep telefonuna root yaparak bu engellemelerden kurtuluyor.


PEKİ BU ROOT ATMANIN FAYDALARI VAR MIDIR ?

> Root atınca telefonunuza veya tabletinize tam erişiminiz olacağı için bu çok iyi bir artı olacaktır. Telefonunuza root attıktan sonra rom yüklemesi yapmanız gerekmektedir. Yeni Rom'lar ile birlikte telefonunuza değişik görünüş tarzları ekleyebilirsiniz. 
( Örnek: CyanogenMod ROM’ları.)

Root attıktan sonra telefonunuzun titreşim kapasitesini , ekran ayarlarını, ses şiddeti ve işlemci hızını düzenleyebilir ve size verilen izinlerin daha üstünde bir düzenleme yapabilirsiniz.

Eğer cep telefonunuzu bir GSM şirketinden almış iseniz içerisinde bir çok program yüklü gelecektir. Bloatware adı verilen bu uygulamalar, uygulama yöneticisinden kaldırılamaz. Siz cep telefonunuzu Rootlayarak bu gsm şirketi uygulamalarını çok kısa sürelerde kaldırabilirsiniz.

Ayrıca cep telefonunuza kurduğunuz uygulamalar cep telefonunuzda aşırı bir yer kaplaması yapabilir. Rootladığınız cep telefonunda ki uygulamaları SD Kartınıza taşıyabilir ve cep telefonunuzun derin bir " ohhh " çekmesini sağlayabilirsiniz. Telefonunuz rahatlayacaktır.

Root atarak telefonunuza özgür bir ruh katabilir ve cep telefonunuz ile özgürlüğüe açılan kapıya sizde giriş yapabilirsiniz.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon