29 Kasım 2014 Cumartesi

Android 5.0 Lollipop ne gibi yenilikler getiriyor ?

Android 5.0 yeni neler getiriyor?


Android işletim sistemleri için 15 Kasım tarihinde yeni bir güncelleme yayınlandı ve bu güncellemeye Android 5.0 Lollipop adı verildi. Bu güncelleme sayesinde birçok telefon ve tablet yavaş yavaş bu versiyona geçiş yapacaklar. Mobil teknoloji üzerine haberler yapan bir site olarak sizlere bu yazımızda, bu güncelleme hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Android 5.0 ile gelen en iyi ve yeni özellik Material Design adı ile belirtilen tasarım değişikliğidir. Bu değişiklik ile artık tasarım katmanlı hale geliyor ve sayfa animasyonları çok daha hızlı ve akıcı bir hal alıyor. Bunun yanında renk paletleri de değişiyor. Bütün telefonlarda sabit tasarım elementlerinin kullanılacak olması da ayrı bir güzellik. Kilit ekranında mesajların görünmesi ama cevaplanamaması durumu da bu güncelleme ile kalkıyor. Bundan sonra bu bölümde mesajları görmenin yanında onları cevaplayabileceksiniz de. Ayrıca kilit ekranında görünen mesajlarınızı da saklamanız mümkün. Bu sayede başkalarının sizin mesajlarınızı görmesini de engellemiş olacaksınız.

Android telefon kullanan kişilerin en çok sorun yaşadığı konu olan pil ömrüne de bu güncelleştirme ile çözüm üretildiği söyleniyor. Bu güncellemenin kullanıldığı telefonlar üzerinde yapılan ilk testlerde %40’a yakın bir oranda pil seviyesi kazancı ortaya çıkmış. Bu durum normalde pil konusunda sıkıntı çeken kişiler için bir kurtarıcı olacaktır.
Her şeyden öte güvenlik konusu da bu güncellemenin en önemli noktalarından birisidir. Bu güncelleme ile birlikte gelecek olan Fabrika Ayarları Koruma isimli özellik sayesinde telefonunuz çalındığında ya da başkaları tarafından ele geçirildiğinde kesinlikle açılamayacak ve şifresiz bir hale getirilemeyecek.

Yeni güncelleme sayesinde artık telefonların sesi, USB aracılığı ile dışarıdaki bir kaynağa aktarılabilecek. Bu özellik sayesinde telefonlar için deUSB hoparlör kullanma devri başlayacaktır.

Lorem ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

Comments


EmoticonEmoticon